לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
האלימות ביישובים הערביים
הפגנות ומחאת רשת על רקע גל רציחות, משבר חברתי קשה ואפליה
האם באמת אפשר להאמין שפעילות הצבא והשב״כ בקרב הציבור הערבי־פלסטיני בישראל תתמקד במאבק בפשיעה? והאם זה בכלל הפתרון לפשיעה?
876

876

מספר קורבנות אלימות הנשק בחברה הערבית כבר חצה השנה את ה־100, כאשר רק 22% מהרציחות פוענחו ע״י המשטרה וזאת בהשוואה ל־71% מהרציחות של אזרחים יהודים.

בתגובה לעוד ועוד מקרים של ירי קטלני, אלפי יהודים וערבים שיתפו ברשתות את ההאשטאג #חיי_ערבים_חשובים, ‎#ArabLivesMatter, #حياة_العرب_مهمه. אומנם ההאשטאג הוא לא יוזמה ספונטנית, אלא קמפיין של אחת העמותות, אבל הוויראליות היחסית שלו בהחלט מעידה על מצב רוח של סולידריות ורצון למחאה. לפני מספר חודשים רבבות התגייסו להפגנות באום אל־פחם נגד הזלזול של המשטרה בחיי תושבים ערבים ונגד הגזענות, ההזנחה והאפליה הלאומית של הציבור הערבי־פלסטיני.

במופע ציני של השתבחות עצמית, שמאפיין את הממשלה הזאת, כתב בטוויטר השר לבטחון פנים, עומר בר־לב: "במאה ימי הראשונים בתפקיד עשיתי יותר משנעשה בעשרות השנים האחרונות בהתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי", עם ההאשטאג "#חיי_ערבים_חשובים"! עזות המצח הזאת נענתה בהפגנה, מול ביתו, של אימהות מיישובים ערביים שילדיהן נרצחו.

שבוע אחר כך, השתתף בר־לב, לצד ראש הממשלה בנט והשרים סער ושקד בישיבה הראשונה של צוות השרים למאבק באלימות בחברה הערבית. הצוות החליט לערב את צה״ל ואת השב״כ במשימות שיטור ביישובים הערביים.

שימוש בצה״ל והשב״כ לצורך טיפול בפשיעה בקרב אוכלוסייה אזרחית מסוכן מעין כמוהו — אלה מנגנונים שפועלים ללא שום פיקוח דמוקרטי, שקיפות ומתן דין וחשבון לציבור ואף לרשויות. למעשה מדובר בהכשרת ה"ייבוא" של מנגנוני דיכוי מהשטחים הכבושים ליישובים הערביים בתוך הקו הירוק.

לא צבא ולא שב״כ

הציבור הערבי־פלסטיני בישראל, שמופלה בשגרה על ידי גופי המדינה, מסומן מראש על ידי השב״כ כאויב. זה כולל התערבות של השב״כ בניהול מערכת החינוך הערבית, למשל לצורך פיטורי מורים בשל דעותיהם הפוליטיות. בחודש מאי האחרון, השב״כ היה מעורב בדיכוי הפגנות נגד הכיבוש והדיכוי לאומי ובגל המעצרים הפוליטיים של צעירות וצעירים שנועד להרתיע אותם ממחאה. בנוסף לכל זאת, גורמים במשטרה מודים כי חלק ניכר מהפשיעה בחברה הערבית מבוצע ככל הנראה בידי סייענים של השב״כ. לאור זאת, האם באמת אפשר להאמין שפעילות הצבא והשב״כ בקרב הציבור הערבי־פלסטיני בישראל תתמקד במאבק בפשיעה? והאם זה בכלל הפתרון לפשיעה?

כדי להבין את העלייה בפשיעה בחברה הערבית צריך לשאול גם איזה מן עתיד הקפיטליזם הישראלי מציע לצעירים ערבים־פלסטינים. לפי מחקר של ד״ר מריאן תחאוכו, כיום כ־40% מהצעירים הערבים לא נמצאים במסגרת של לימודים או עבודה כששיעור ההשתתפות בכוח העבודה של גברים ערבים ירד מ־59% ל־54% תוך שנתיים — הירידה הכי משמעותית הייתה בקרב הצעירים (18–34). התפרצות הקורונה, המשבר הכלכלי וגלי הפיטורים רק החריפו את המצב. בנוסף לכך רק 35% מהתלמידים הערבים מסיימים כיום בית ספר עם תעודת בגרות שמאפשרת להם להירשם למוסדות ההשכלה הגבוהה — פועל יוצא של הפקרת מערכת החינוך הערבית. זוהי קרקע פורייה עבור ארגוני הפשע לגיוס צעירים לשורותיהם.

הדרישה מהמשטרה לראות באזרחים הערבים אנשים שיש להגן עליהם ולא אויב שיש להגן מפניו מוצדקת לחלוטין, וכך גם חוסר האמון של צעירים ערבים־פלסטינים במשטרה שמבצעת מעצרים על סמך פרופיילינג גזעני וכן מעצרים פוליטיים. האדישות של המשטרה לרציחות בחברה הערבית מצד אחד והאלימות המשטרתית הרצחנית נגד אזרחים ערבים מצד שני, מדגישות שנחוץ פיקוח דמוקרטי של ארגוני קהילה, התארגנויות מאבק וארגוני עובדים על עבודת המשטרה.

אך ברור שהפשיעה בחברה הערבית היא תוצאה של משבר חברתי עמוק שממשלות הון לאומניות והמערכת הקפיטליסטית העצימו לאורך השנים. לכן חשוב שהתארגנות לחידוש המחאה בחברה הערבית נגד הפשיעה, ההזנחה והאפליה הגזענית תלווה בהתגייסות סולידרית של ארגוני סטודנטים וארגוני עובדות ועובדים. כך ניתן לבנות מאבק רחב גם למען השקעה מסיבית במערכת החינוך הערבית (ובכלל), בשירותים החברתיים, ביצירת מקומות עבודה ופתרונות דיור ללא אפליה, כולל הגנה מפני פיטורים על רקע פעילות פוליטית, וכנגד מערכת שלמה של גזענות, ניצול ואי־שוויון.

*   מתוך גיליון אוקטובר־נובמבר של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.