לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גל התחלואה
ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
אין צעדים לבלימת תחלואה, אין תמיכה בבריאות, אין פיצויים, אין מענקים ואין סיוע
987

987

עוד מסיבת עיתונאים צינית של בנט, ריקה מתוכן. הפעם הוא תיאר את המשבר הבריאותי־כלכלי־חברתי כ"צונאמי שבא ועובר". בצונאמי הזה, כמובן, לא כולנו בסירה אחת. הספינות הגדולות של בעלי ההון והתאגידים הגדולים במשק, מרופדות ברווחי עתק. הסירות הקטנות של מרבית משקי הבית טובעות בחובות. נזכיר שכמחצית (!) מהאוכלוסייה בישראל חיה בעוני או על סף עוני (דו״ח העוני האלטרנטיבי של עמותת 'לתת').

בממשלה הקפיטליסטית של בנט־לפיד־מרצ החליטו שבצונאמי הזה אין סירות הצלה: אין צעדים לבלימת תחלואה, אין תמיכה בבריאות, אין פיצויים, אין מענקים, אין סיוע. מערך הבדיקות קורס והממשלה שולחת אותנו להוציא עוד כסף על בדיקות ביתיות יקרות ולא אמינות, כשבמקביל, הכל מתייקר. עובדות ועובדים זמניים ועובדות ועובדי קבלן סופגים פגיעה בשכר כתוצאה מביטול של אירועים וירידה בפעילות הכלכלית במשק.

אבל משרתי ומשרתות שלטון ההון החליטו להפריט את המאבק במגפה העולמית. יש צונאמי של הדבקה וכל אחד ואחת לעצמם. בנט נלחץ מהסקרים שמראים זעם ציבורי, ועכשיו החליטו כן לאפשר תשלום על ימי בידוד מהיום הראשון. ההתייקרויות שיוזמים הטייקונים ממילא יטביעו גם כל פירורי פיצוי ציניים כאלה.

בגל התחלואה הזה אין הגבלות, בניגוד גמור להעדפה של רוב הציבור. הממשלה שומרת כביכול על "משק פתוח", כדי להגן על מכונת הרווחים של בעלי ההון, על חשבון הבריאות הנפשית והפיזית של ציבור העובדות והעובדים. אבל בפועל, מתפתח מצב של סף־סגר, כשכבר עכשיו, כתוצאה משילוב של בידודים ושל שיקולי סיכונים, דווח על היעדרות של כעשירית מכוח העבודה במשק.

על ציבור העובדות והעובדים שוב נכפית בחירה מלאכותית בין שמירה על בריאות לשמירה על פרנסה. רוב המעבידים דורשים להגיע למקומות העבודה כרגיל... גם אם נחשפת לחולה מאומת — תעשי בדיקת אנטיגן (לא אמינה), בבית על חשבונך — ויאללה לעבודה, באוטובוס צפוף, מול קהל, במקום הומה אדם.

קריסת מערך הבדיקות — כתוצאה ישירה מחנק תקציבי וממחסור בכוח אדם — היא לא גזירת גורל אלא תוצאה של מדיניות פושעת. אותה מדיניות קפיטליסטית עיוורת רק מחריפה את התפשטות המגפה ואת התחלואה ומאיימת להביא לקריסת מערך האשפוז בבתי החולים הממשלתיים.

כפי שאמר השר פריג' (מרצ), שהיה יכול בקלות להיות הדובר של שר האוצר ליברמן, "אני חייב להודות, יש לנו כסף, למדינה יש כסף. אבל..." — אבל?! שמענו מספיק תירוצים שנועדו להצדיק מצוקה המונית.

מ'ימינה', דרך לפיד ועד מיכאלי, מרצ ורע״מ: הצלחתם ליישר קו עם בוריס ג׳ונסון ולעקוף גם את נתניהו מימין.

תנועת מאבק סוציאליסטי דורשת:
  • כן למדיניות פיצויים וסיוע לציבור הרחב (ולא לטייקונים), מול נזקי המגפה וגל ההתייקרויות שמובילים הטייקונים. פיצוי שכר מלא מהיום הראשון וללא הגבלת זמן על ימי מחלה ובידוד, היעדרות הורים, או בשל צמצום של פעילות מקום העבודה.
  • עמדות בדיקה נגישות (PCR או אנטיגן) ללא תשלום לכל דורש.ת, כולל בדיקות ביתיות בחינם. סוף להפרטת מערך הבדיקות. להוסיף תקנים למעבדות בריאות הציבור, תוך שיפור השכר ותנאי העבודה.
  • די לייבוש התקציבי של מערכת הבריאות! די לאיום בביטול תקני חירום שנוספו להתמודדות עם המגפה. השקעת חירום בתוספות תקנים, מכשור, רפורמת קיצור משמרות המתמחים.ות לרפואה, ושיפור תנאים לצוותים, לרבות האחיות ועובדי המינהל והמשק.
  • הבטחת המימון המלא הנדרש לבתי החולים, החל מתוספת חירום של 5 מיליארד שקל לבסיס התקציב, במימון מס חירום על המיליארדרים וביטול הטבות המס לתאגידים הגדולים. הפעלת כלל בתי החולים בישראל במסגרת מערכת ציבורית אחת, בבעלות ציבורית, במימון מלא, ובנגישות מלאה, חינמית, לציבור.
  • הבטחת הגנה מירבית מפני סכנת הדבקה במקומות העבודה, לרבות הזכות לעבוד מהבית כשהדבר מעשי. ההחלטה על המשך ואופן העבודה בכל מגזר ומקום עבודה צריכה להתקבל בידי העובדות והעובדים, בשיתוף גורמי מקצוע רלוונטיים, ולא משיקולי רווח. כלל ארגוני העובדים והעובדות צריכים לגבות באופן מלא את הזכות של עובדים ועובדות לדרוש צעדים במקומות העבודה ובמשק למען בריאות הציבור ולהגנה על פרנסה.
  • להגן על תנאי המחיה. להטיל פיקוח מחירים ופיקוח על שכר דירה. להשקיע בדיור ציבורי איכותי. להעלות את שכר המינימום ל־40 שקל לשעה (7,300 שקל לחודש).
  • הבטחת נגישות מלאה לחיסונים, בטכנולוגיה המתקדמת ביותר, משני צידי הקו הירוק, כחלק ממערכה עולמית. ביטול הפטנט על נוסחאות ייצור החיסונים ושאר התרופות. להעביר לבעלות ציבורית דמוקרטית את התשתיות והידע של תאגידי התרופות.
  • להתייחס לכלל השטח שממערב לירדן כיחידה אפידמיולוגית אחת. די ל"אפרטהייד החיסונים", די למניעת ציוד וטיפול רפואי. מאבק בעוני ולסיום שלטון ההון והכיבוש, לרווחה, לשוויון זכויות, לרבות בזכות להגדרה עצמית, ולשלום, על בסיס שינוי סוציאליסטי.
  • להיאבק להצבת אלטרנטיבה סוציאליסטית למערכת פושטת־רגל, הדורסת את הבריאות, הפרנסה והסביבה. להעביר את תשתיות היסוד במשק לבעלות ציבורית, כחלק ממעבר לכלכלה וחברה שיתנהלו על בסיס תכנון דמוקרטי, סוציאליסטי, לרווחת הכלל, באופן שיציב במרכז בריאות, רווחה ואקלים במקום את רווחי הטייקונים.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.