לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק המתמחים.ות לרפואה
הממשלה הורתה על קיצור תורנויות של 26 שעות בבתי החולים – וחזרה בה!
הממשלה מסרבת לתקצב תקנים, מתווה קיצור התורנויות תקוע והמתמחות מחדשות את המאבק
886

886

"גזר דין מוות למערכת הבריאות הציבורית" — כך תיארה ל־ynet ש' רופאה מתמחה, את כוונת הממשלה שלא ליישם את קיצור התורנויות של המתמחות והמתמחים לרפואה מ־26 ל־18 שעות (16+שעתיים העברת משמרות). ש' היתה אחת ממאות מתמחות שלקחו יום מחלה ביום שני (23/5) במחאה על אי־יישום המתווה. צעדי מחאה נוספים מתוכננים החל מה־1 ביוני בבתי החולים ובפקולטות לרפואה "עד כדי הפסקת עבודה", כפי שנכתב בעצומה של ארגון המתמחות והמתמחים מרשם.

לכאורה, קיצור התורנויות היה כבר צריך לקרות: בתום מאבק ארוך ולוחמני, שר הבריאות הורוביץ (מרצ) הקים צוות יישום, ושרת הכלכלה ברביבאי חתמה על היתר עבודה של 18 שעות בלבד. אלא שהממשלה מתנערת מכל ההתחייבויות ומאיימת "לתקן" את ההיתר בגלל "חוסר ישימותו במתווה הנוכחי".

אין כאן שום דבר "לא ישים". מדובר בסירוב של משרד האוצר, ולמעשה של הממשלה, לתקצב ולאייש תקנים נוספים. יותר מזה, הם מאיימים לפגוע משמעותית בשכר המתמחים אם התורנות תקוצר. באופן מצער, ראשי ההסתדרות הרפואית (הר״י) מתייצבים לצד משרד האוצר ומזהירים מהיווצרות "מחסור חמור בכוח אדם". ביחד הם חזרו לקדם מתווה לקיצור של התורנות ל־21 שעות (19 + 2), רק במחלקות הפנימיות ורק בפריפריה — מה שרלוונטי רק לכ־10% מהמתמחים.ות! בארגון מרשם כינו זאת בצדק "פייק קיצור", ומתעקשים על לא יותר מ־16 + 2, בכל בתי החולים.

אסור לתת להפחדות משרד האוצר, שזוכות להד מבכירי הר״י לבלבל אותנו. מזה שנים שיש מחסור חמור בכוח אדם במערכת הבריאות. התורנויות הבלתי־אפשריות של המתמחות נועדו למעשה "להחזיק" את המחלקות שאין בהן מספיק תקנים. על הרקע הזה, פורחים שירותי הבריאות המופרטים שהפכו למערכת "מקבילה" למטופלים שיכולים להרשות זאת לעצמם, ומקור הכנסה משתלם לקבוצה מצומצמת של רופאים, שבמקרה, או שלא, מושכים בחוטים של הר״י.

בצדק קושרים במרשם בין המאבק לקיצור התורנויות לבין מערכת בריאות ציבורית מתפקדת ואיכותית, ובצדק החצים מופנים כלפי הממשלה. הרי מדובר בהחלטה פוליטית. האם הממשלה, שיושבת על עודפי תקציב, מוכנה לפתוח את הכיס כדי לאפשר קיצור, או לא?

דרושה הסלמה במאבק אבל אסור להשאיר את המתמחים.ות לבד בקרב הזה. אין תחום במערכת הבריאות שלא סובל מ"מחלות" כמו תת־תקינה, עומס בלתי־אפשרי, ושכר־בסיס נמוך לצד "תוספות" על תורנויות וכוננויות. מגיפת הקורונה ותוצאותיה חשפו את אותן מחלות קפיטליסטיות לעיני כל גם בסיעוד, במעבדות, במנהל ומשק, ברוקחות, באופן דרמטי בבריאות הנפש, ובכלל.

הממשלה מעדיפה להתמקח מול כל סקטור מקצועי בנפרד, וכך לבודד מאבקים. צעדי המחאה ואף השביתה של המתמחים.ות שיחלו ב־1 ליוני, הם הזדמנות לבניית חזית מאוחדת של עובדות ועובדי מערכת הבריאות למען תקצוב, תקינה ואיוש הולמים — ולנטרל מראש את הניסיונות לחלק פירורים בין מחלקות והתמחויות שונות, בין המרכז לפריפריה, או בין עובדי מערכת הבריאות בכלל. חזית כזאת יכולה לפנות גם לרופאים.ות מן השורה החברים בהר״י ולשכנע אותם להפגין סולידריות ולהפעיל לחץ על ראשי הר״י להפסיק לפגוע במאבק. מאבק כזה יכול לזכות בתמיכה וסולידריות מצוותי הוראה, עובדות ועובדי רווחה וגם מהציבור הרחב.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.