לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
וריאנט האומיקרון
סימפטום של מערכת קפיטליסטית כושלת
כמה וריאנטים עוד יתפתחו בגלל מרדף הרווחים הקפיטליסטי?
1,063

1,063

מקרים ראשונים של וריאנט האומיקרון נמצאו בישראל והובילו את הממשלה להטיל מגבלות חדשות. בין המגבלות היה גם ניסיון להחזיר את איכוני השב״כ — תקדים מסוכן לשימוש באמצעי מעקב ופיקוח אנטי דמוקרטיים — בתמיכת השר הורוביץ ממרצ. הניסיון נכשל לאחר שלא הובטח לו רוב בכנסת.

התפשטות הווריאנט שהתגלה לראשונה בבוטסואנה ובדרום אפריקה, יצרה חשש עולמי מחזרה של מגבלות על תנועת בני אדם וסחורות — מה שגרר ירידות שערים חדות בבורסות. בדומה לממשלות אחרות ברחבי העולם, גם ממשלת ישראל מגבילה תנועה של תושבות ותושבים מאפריקה, שלמעשה נענשים על ההפצה הבלתי־שוויונית של החיסון.

כמו רוב הווריאנטים הקודמים שסיבכו את ההתמודדות העולמית עם המגיפה, האומיקרון התגלה באחד מן האזורים העניים ביותר בעולם — ולא במקרה.

פחות מ7%(!) מאוכלוסיית אפריקה מחוסנים באופן מלא מפני הקורונה. בבורונדי, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, צ׳אד, גינאה ביסאו, דרום סודאן, אתיופיה, בורקינה פאסו, מדגסקר, ניגריה, ניז׳ר, מאלי ואוגנדה שיעורי ההתחסנות נמוכים מ־2%! רק אחד מארבעה עובדי בריאות באפריקה מחוסן. למדינות ביבשת, המרוששות מהיסטוריה ארוכה של ניצול אימפריאליסטי, אין את התשתיות הלוגיסטיות והרפואיות לחלק את החיסונים כראוי — אבל באופן הרבה יותר בסיסי מכך, אין להן מספיק מנות לחלק.

למחסור בחיסונים יש שני גורמים עיקריים: מצד אחד, המדינות העשירות יותר אגרו מלאי אדיר של מנות חיסון, ומנעו יצוא של חיסונים שיוצרו בשטחן — כדי לחסן כמה שיותר עובדות ועובדים מקומיים ולחזור ל"עסקים כרגיל" לפני כלכלות מתחרות של מדינות אחרות. מצד שני, חברות הפארמה שמייצרות את החיסונים מעדיפות למכור למרבה במחיר, ומסרבות אפילו להסיר זמנית את הפטנטים על נוסחאות הייצור של החיסון ולאפשר ייצור רחב יותר, כדי לא לפגוע ברווחיות שלהן.

גם אם האומיקרון לא יתגלה כווריאנט מדבק יותר, אלים יותר ועמיד בפני החיסונים הקיימים, בשיטה הנוכחית הווריאנט הבא הוא רק עניין של זמן. המאפיינים היסודיים של השיטה הקפיטליסטית — התחרות בין מדינות על צמיחה כלכלית, והפיכתן של נוסחאות לייצור תרופות מצילות חיים לקניין פרטי של תאגידי התרופות הענקיים, פשוט לא עומדים בקנה אחד עם הצרכים של מדיניות אפקטיבית להתמודדות עם מגיפה עולמית. לשם כך נדרש ביטול מיידי של משטר הפטנטים והעברה לבעלות ציבורית של תאגידי התרופות, תחת פיקוח ושליטה דמוקרטיים של ארגוני הבריאות, ארגוני העובדים והציבור הרחב. על הבסיס הזה ניתן לפתח שיתוף פעולה ותכנון בינלאומי של הייצור וההפצה, שלא יוגבלו על ידי גבולות מדיניים או על ידי רווחי תאגידים — למעשה, תכנון סוציאליסטי.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.