לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יום המאבק באלימות כלפי נשים
נערכות למאבק בממשלת אפליה ובמערכת אלימה
22 נשים נרצחו השנה — קצה הקרחון של מאות אלפי מקרי התעללות פיזית, מינית, נפשית או כלכלית. האלימות המגדרית טבועה במערכת קפיטליסטית שמנציחה אפליה, אי שוויון ותפיסות מיזוגניות. הממשלה הבאה שואפת להחמיר את המצב — אנחנו נתארגן למאבק נגדה ולמען שינוי סוציאליסטי.
932

932

יום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים מצויין השנה על רקע משבר מערכתי עמוק ברמה הגלובלית. המלחמה באוקראינה ומשבר האקלים מחריפים את משבר הפליטים העולמי שפוגע יותר בנשים. נשים חסרות בית, אמצעי פרנסה או מעמד חוקי גם חשופות יותר לפגיעה ולניצול מיני. במקביל, גל עליות המחירים וההתחלה של פיטורים דוחקים יותר נשים לעוני ולתלות כלכלית — גורמים שמגבירים סיכון של נשים להיפגע מאלימות בכלל ואלימות מינית בפרט.

בישראל מתחילת 2022 עד עכשיו נרצחו 22 נשים על רקע מגדרי. כאשר מדובר בנשים יהודיות ב־93% מהמקרים הרוצח הוא בן משפחה. כאשר מדובר בנשים ערביות ב־58% מהמקרים המשטרה בכלל לא מאתרת את הרוצח. רצח נשים הוא קצה הקרחון של אלימות פיזית, מינית, נפשית או כלכלית שקיימת בהיקף עצום. ב־2021 התקבלו יותר מ־50 אלף פניות במרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית. 90% נפגעו על ידי אדם שמוכר להם, 37% מתוכם נפגעו על ידי בן משפחה.

למרות הנתונים הקשים, התוכנית הלאומית למניעה וטיפול באלימות במשפחה, שאושרה כבר ב־2017, לא תוקצבה במלואה גם תחת ממשלת בנט־לפיד. כעת, הקואליציה החדשה שעומדת לקום לא רק דלה בייצוג נשי, אלא גם מאיימת להסיג לאחור הישגי עבר שנשים השיגו במאבקים רבים.

ליו״ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' יש היסטוריה של התבטאויות נגד הפלות ("רצח עוברים"), נגד קמפיין #metoo ("שקרי מגמתי ומסוכן") ונגד הישגים של המאבק הפמיניסטי. ההתייחסות היחידה במצע הציונות הדתית לנושא של אלימות כלפי נשים היא תחת "טיפול בתלונות שווא" שם מוצע להקשות עוד יותר על נשים בתהליך הגשת תלונה על אלימות נגדן. עוד מוצע לבטל את חזקת הגיל הרך לנשים כדי למנוע אפליית גברים (!) בתהליכי הגירושין, תוך התעלמות מוחלטת מפערי השכר המגדריים ויחסי הכוחות בחברה.

ראש פורום "הורים גרושים" בעוצמה יהודית מאשים נפגעות אונס בתלונות שווא. בליכוד, מי שנכנסה לכנסת בשיריון ל"אישה חדשה" היא עורכת הדין טלי גוטליב שהתפרסמה בהגנה על אנסים והאשמת נפגעות תקיפה בפרובוקציות. מבחינת ש״ס ויהדות התורה נשים בכלל לא צריכות לקחת חלק בחיים הציבוריים אלא לשמור על שלמות התא המשפחתי.

נשים ערביות פלסטיניות שמהוות את רוב הנשים שנרצחות (הרבה מעבר לחלקן באוכלוסייה) צפויות להיפגע מהממשלה החדשה פעמיים: גם בגלל ההתקפות על זכויות נשים וגם בגלל המדיניות הגזענית כלפי הציבור הערבי־פלסטיני. השר המיועד לביטחון פנים איתמר בן גביר רואה בכל הערבים אויבים פוטנציאלים — המשטרה בראשותו תמשיך ביתר שאר להגן על מערכת של אלימות ואפליה ולא על חייהן של נשים בכלל ונשים ערביות־פלסטיניות בפרט.

התחזקות הימין הקיצוני בבחירות והקמת הממשלה עלולות לחזק את הביטחון העצמי לא רק של מתנחלים כהניסטים בחברון שמובילים התקפות אלימות נגד תושבים פלסטיניים אלא גם לספק רוח גבית לגורמים הומופובים ושוביניסטים בחברה.

לא ניתן להם לפגוע בזכויות שלנו!

מאבקי הנשים העוצמתיים שהתפרצו בשנים האחרונות — גרמו לכך שאין תמיכה ציבורית בפגיעה בזכויות נשים, אבל זה לא אומר שהם לא ינסו.

המחאה שהתפתחה באיראן סביב הרצח של אישה כורדית בידי משמרות הצניעות, מדגימה גם איך מחאה על זכויות נשים יכולה להתפתח למחאה רחבה יותר נגד השלטון ומדגישה את המשימה של תנועת מחאה כזאת להתגבר על הפרדה בין קבוצות לאומיות ואתניות שונות. בישראל ובשטחים הפלסטיניים זאת גם המשימה של המאבק הפמיניסטי להתגבר על ההפרדות בין המאבקים של נשים ערביות־פלסטיניות ויהודיות. התנגדות לדיכוי הלאומי, הכיבוש והמצור שמדרדרים את הסכסוך הלאומי לתהומות חדשים הכרחית כדי להצליח לבנות מאבק חזק ומאוחד מול הממשלה הגזענית החדשה.

צעדות והפגנות יום המאבק באלימות כלפי נשים מתקיימות השנה בשורה של יישובים: במג׳ד אלכרום, תל אביב, חיפה, ואדי ערה, ירושלים ומוקדים נוספים. פעולות המחאה האלו צריכות להיות ההתחלה של התארגנות לא רק להגנה מההתקפות שהממשלה החדשה מתכננת אלא גם בדרישות לשיפור מיידי של החיים שלנו: לדרוש עוד תקציבים למניעת אלימות כלפי נשים, חינוך מיני ומגדרי בבתי הספר ובקמפוסים, עוד מקלטים לנשים נפגעות אלימות, עוד תקציבים למרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה, עוד עובדות סוציאליות, עוד חדרים אקוטיים לנפגעות תקיפה וכו'. מול יוקר המחיה, סכנת עוני ותלות כלכלית אנחנו צריכות לדרוש גם הרחבת פיקוח מחירים, העלאות שכר רוחביות ודיור ציבורי נגיש ואיכותי.

לבנות מאבק!

לממשלה הזאת צריך להבהיר כבר מהיום הראשון ששום התקפה שהיא תנסה להוביל לא תעבור בשקט: צריך להתחיל לארגן ימי פעולה ומחאה בבתי הספר, בקמפוסים ובמקומות העבודה. מועצות התלמידים, אגודות הסטודנטים.ות וארגוני העובדות והעובדים צריכים לתת גב למחאות נגד הממשלה המסתמנת כדי שנוכל לא רק לבלום התקפות אפשריות אלא גם לדרוש תוספות של משאבים ותקציבים.

ההסתדרות כבר השביתה בעבר מקומות עבודה באופן סמלי ל־10 דקות במחאה על רצח נשים. יו״ר ההסתדרות ארנון בר דוד גם הזהיר שמינוי של סמוטריץ' לשר האוצר יתקל במחאה. צריך לדרוש מהנהגת הההסתדרות להשתמש בכוח העצום של העבודה המאורגנת גם כדי לבלום חוקים מפלים כלפי נשים, להט״ב ומיעוטים לאומיים כמו אישור חוקי לאירועים ציבוריים בהפרדה מגדרית שדורשות הציונות הדתית ויהדות התורה — בפועל אפליה בכסות דתית.

אנחנו נבנה מאבק עוצמתי, שיוכל לבלום התקפות אנטי־דמוקרטיות ולאלץ את הממשלה להיענות לדרישות נוספות. אבל מול נתניהו והימין הקיצוני, ומול אפליה ואלימות מערכתיות, צריך גם להיאבק על אלטרנטיבה. הצטרפו אלינו כדי לחזק קול של פמיניזם סוציאליסטי, הקורא תיגר על אי־שוויון מגדרי והמערכת הקפיטליסטית שמנציחה אותו, שמושתתת על אפליה, דיכוי, והרס האקלים והסביבה.

*   מתוך גיליון דצמבר 2022 של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.