לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תוצאות הבחירות
לא צריך לחכות למהלכים הדורסניים של הממשלה הבאה. צריך להתארגן למאבק
אחוז החסימה האנטי דמוקרטי מוחק מהמשוואה מעל לרבע מיליון קולות ועוזר לליכוד לייצר תמונת ניצחון ■ אך לכנופיית הפוליטיקאים הריאקציונרים שהתקבצה תחת כנפיו של ביבי, אין מנדט ציבורי להקמת ממשלת אפליה וגזענות ■ לא נחזור לארון, לא נוריד את הראש, לא נסתגר בבית. ניאבק ולא נברח
1,078

1,078

תוצאות הבחירות עדיין לא סופיות, אבל הסכנה ברורה ומיידית. נתניהו חוזר לבלפור ושותפיו "הטבעיים"– בן גביר וסמוטריץ' — נמצאים כפסע משולחן הממשלה. אך כל ניסיון להציג הרכבת ממשלה הנשענת על גורמים כהניסטיים ואחרים מהימין הקיצוני כפועל יוצא של "הכרעה דמוקרטית חד־משמעית" הוא גניבת דעת. נכון לספירת כ־90% מהקולות, מפלגות גוש נתניהו (כולל שקד) מובילות על המפלגות שהצהירו שלא יישבו עם נתניהו (כולל בל״ד) בפחות מ־0.5%.

מחנה נתניהו קיבל כ־2,200,000 קולות, שהם כ־32.37% מבעלי זכות הבחירה לעומת כ־2,175,000 שהצביעו נגדו — 32.05%.

אלא שאחוז החסימה האנטי־דמוקרטי מוחק מהמשוואה מעל ל־270,000 אלף קולות של מצביעי ומצביעות מרצ ובל״ד ועוזר לליכוד לייצר תמונת ניצחון, ובשיטה הנוכחית, לנפח את הגוש בעוד כמה מנדטים.

לכנופיית הפוליטיקאים הריאקציונרים שהתקבצה תחת כנפיו של ביבי אין מנדט ציבורי לפגיעה בזכויות נשים, לרמיסת חירויות הפרט, ולהנצחת אפליית להט״ב+ בחוק. אין להם מנדט לפגיעה בעבודה המאורגנת, להפרטת החינוך ולהרס האקלים. אין להם מנדט לצעדי סיפוח וכינון מדינת אפרטהייד.

בן גביר חגג בליל הבחירות במטה מפלגת "עוצמה יהודית" עם הרב הגזען דב ליאור ועם הניאו־פשיסט בנצי גופשטיין. החגיגה של הכנופייה הזאת צריכה להיתקל בחזית רחבה של התנגדות וסולידריות. וזה בכלל לא משנה איזה תיק הם יקבלו — אנחנו לא נחזור לארון, לא נוריד את הראש, לא נסתגר בבית. ניאבק ולא נברח. הדמגוג בן גביר שואל "מי פה בעלי הבית?". פוליטיקאים גזענים, שחולשים על תקציבים שגויסו מכרישי נדל״ן וטייקונים דוגמת הבעלים של 'זארה' (שהזמין את בן גביר לחוג בית), לא יהיו כאן בעלי הבית.

לא צריך לחכות שהם ייזמו מהלכים דורסניים. צריך להתחיל לבנות מאבק נגד כל אפליה, הסתה ודיכוי על רקע לאום, מוצא אתני, דת, מגדר ונטייה מינית; למען העלאת שכר המינימום, פיקוח מחירים, דיור ראוי, השקעה מסיבית בשירותי הבריאות, הרווחה והחינוך, למען טיפול במשבר האקלים וסיום הכיבוש.

בפעם הקודמת בה נתניהו מינה לתפקיד שר החינוך את יו״ר 'הבית היהודי' רפי פרץ — שהביע תמיכה ב'טיפולי המרה' ללהט״ב וכינון אפרטהייד בשטחים — אלפי תלמידים, תלמידות ומורות שבתו והפגינו בדרישה לפטרו. יוזמות מחאה חדשות ברוח זו כבר מופצות ברשתות החברתיות. אגודת הלהט״ב פרסמה היום כי "כל ניסיון לפגיעה בזכויות להט״ב או בביטחון חברי וחברות הקהילה ייתקל בתגובת נגד ובקהילה רחבה, חזקה ומאוחדת שתלחם עבור חייה".

בנוסף לכך, יו״ר ההסתדרות בר־דוד הביע התנגדות למינויו של סמוטריץ' לתפקיד שר האוצר, בשל כוונת מפלגתו לפגוע בזכות השביתה ובביטחון התעסוקתי. היו״ר בר־דוד הזהיר את הממשלה שבדרך: "אל תבדקו את כוחנו". הכוח העצום של העבודה המאורגנת צריך להיות מגויס גם לטובת המאבקים הנחוצים נגד יוקר המחיה, אפליה, פגיעה בזכויות וחירויות דמוקרטיות, הריסות בתים והפללת בנייה ביישובים הערביים.

היערכות למאבק דורשת גם הסקת מסקנות. פוליטיקת "הרע במיעוטו" נכשלה בבלימת סכנת הימין הקיצוני. אנחנו, במאבק סוציאליסטי, הזהרנו סביב הקמת הממשלה הקודמת כי "נתניהו, שייזרק לתפקיד יו״ר האופוזיציה, עוד עלול לשוב לראשות הממשלה על גלי התסכול שייווצרו בלחץ המשברים תחת ממשלת הימין החלופית", וכי "גם הכהניסטים עוד עלולים להרוויח" (29.05.21).

ואכן "ממשלת השינוי" הסלימה את הסכסוך המדמם באמצעות ביצור הכיבוש ובנייה בהתנחלויות, פגעה במשפחות עובדות מכל הקהילות ונתנה ליוקר המחיה ולמחירי הדיור להשתולל. בכך היא פתחה מרחב פעולה לבן גביר שהבטיח באופן דמגוגי "להחזיר את הביטחון", לנתניהו שקרא באופן פופוליסטי "להוריד את המחירים" ולדרעי שמיתג את ש״ס באופן צבוע בתור "המפלגה החברתית היחידה בישראל".

למפלגות ה"חברתיות" מהקואליציה, שכרתו ברית פוליטית עם שר האוצר השנוא ליברמן, לא היה מה להציע לא.נשים עובדים. הן לא הצליחו להציג רקורד של הישגים עבור הציבור הרחב — כי אין כאלה. הן פנו בעיקר לבייס שלהן עם זעקות געוואלד — מה שלא יצר התלהבות, לא משך קולות חדשים ולא פיצה על האכזבה ההמונית מממשלת בנט־לפיד.

עבור המאבקים החברתיים, כולל המאבק לסיום הכיבוש ולשלום, מפלגות הממסד שהרכיבו את הקואליציה היוצאת, כולל העבודה ומרצ, מציעות מבוי סתום. הן לא קידמו את המאבקים בשטח על האינטרסים של אנשים מהשורה מעמדת אופוזיציה בכנסת ולא היססו להתייצב מהצד השני של המתרס — מול מתמחים ומתמחות לרפואה, עובדות הוראה, נהגי ונהגות אוטובוס, ועוד — כשהגיעו לשלטון. הן לא הצליחו לנצח את מחנה נתניהו במישור האלקטורלי והן גם לא יעזרו לארגן מולו מאבק ברחוב.

לכן, כחלק מההיערכות למאבק מול הממשלה הבאה צריך לקדם גם בניית כוח פוליטי חוצה־קהילות לאומיות ועדתיות, שישמש כלי לקידום המאבקים החברתיים בשטח, עם סדר יום של מאבק על בסיס מעמדי נגד שלטון ההון והכיבוש ולמען שינוי סוציאליסטי. כך נוודא שלא רק נצא לרחוב למחות "נגד", אלא גם נקדם פתרונות למשברים בחברה ואלטרנטיבה למערכת.

הצטרפו אלינו לבניית התנגדות, לחיזוק של המאבקים החברתיים ולבניית אלטרנטיבה פוליטית של שמאל מעמדי סוציאליסטי.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.