לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
האירועים ביפו
די למדיניות האצבע הקלה על ההדק
את הזעם שמתפרץ ביפו צריך לנתב להפגנות ובניית מאבק נגד הברוטאליות המשטרתית, האפליה, ההזנחה והעוני
1,588

1,588

ב־30 ביולי, בלילה שבין שבת לראשון, מהדי אלסעדי, צעיר ערבי־פלסטיני תושב יפו, נורה למוות על ידי שוטר.

לפי גרסת המשטרה, סמוך לשעה 4:55 התקבל דיווח על ירי בחלון ראווה של איטליז ברחוב יפת ביפו. כשהגיעו, זיהו השוטרים צעירים שניסו להימלט בקטנועים, ומשם החלו במרדף שבמהלכו פתחו השוטרים בירי לעבר הנמלטים והביאו לפציעתו של צעיר בן 20 ולמותו של אלסעדי, בן 20 גם כן.

עדויות של משפחתו של מהדי ומצד תושבים נוספים מציגות תמונה שונה. בראיון לתכנית "נכון להבוקר" שמשודרת בגל״צ אמר אביו של מהדי: "ילד עם קטנוע, רק בן 20, 25 קליעים יש בגוף שלו, רק בפלג העליון. הם היו לדעתי במרדף אחר, קלטו אותו וירו בו. הוא לא היה קשור, אולי הם זיהו קטנוע באותו הצבע, או אולי שהוא עם אותו מבנה גוף. אבל הבן שלי לא היה קשור לשום אירוע ירי ביפו, הוא לא היה חמוש". סאלח אבו־חילווה, בעל הקצבייה בה החל האירוע, אמר לחדשות 2 כי "המקרה שקרה בכלל לא קשור לירי בקצבייה כי זה מקרה של חצי שעה, אם לא יותר, אחרי הירי בקצבייה".

לצד צו איסור הפרסום, המשמש את המשטרה במקרים רבים במטרה לטאטא חקירות מתחת לשטיח ולמנוע ביקורת ציבורית ומאבק, העדויות הללו רק מגבירות את הסבירות לכך שמהדי היה קורבן נוסף של מדיניות האצבע הקלה על ההדק, בה נוקטת המשטרה כלפי אזרחים ערבים. גם אם אכן מדובר במרדף אחר עבריין, ישנן דרכים רבות לעצור אותו מבלי לירות בו למוות, וסביר להניח שאם לא היה מדובר בערבי האירוע היה נגמר אחרת לחלוטין. משנת 2000 נהרגו מעל 50 אזרחים ערבים בישראל על ידי המשטרה.

מדיניות האצבע הקלה על ההדק זוכה לגיבוי מלא מצמרת המשטרה והממשלה. בחודשים האחרונים היינו עדים להריגתו של יעקוב אבו־אלקיעאן במהלך פשיטה לצורך הריסות בכפר הבדואי אום אל־חיראן, ולקמפיין שהובילו אז המפכ״ל רוני אלשיך והשר לביטחון פנים גלעד ארדן, להפללתו כטרוריסט. גם בתקרית בכפר קאסם ביוני 2017, בה מוחמד טהא נורה למוות במהלך הפגנה בידי מאבטח מופרט של המשטרה, הממשלה והמשטרה לא חסכו בהסתה.

אחרי שהמאבק המרשים במזרח ירושלים הביא להסרת גלאי המתכות שהוצבו, נתניהו וממשלתו מרגישים צורך להפגין כוח באמצעות הגברת ההסתה והרדיפה של הציבור הערבי־פלסטיני, הן בשטחים והן בתוך הקו הירוק.

זעם ואבל

על הרקע הזה התרחשו ביפו מספר התפרצויות זעם, יום לאחר מותו של מהדי וגם לאחר הלווייתו. עשרות, ובשלב מאוחר יותר, מאות צעירים יפואים יצאו לחסום כבישים ולשרוף צמיגים כאות זעם ואבל. באופן מצער, בשטח התרחשו גם מספר מקרי וונדליזם ותקיפה של כתב ערוץ 2, גלעד שלמור.

ביום שני ה־1 באוגוסט, התקיימה מול המשטרה משמרת מחאה של עשרות יהודים וערבים, ביניהם פעילי מאבק סוציאליסטי, בדרישה לשים סוף לאלימות המשטרתית. ביום חמישי באותו שבוע תועד מעצרו האלים של אחיו של מהדי, שאף פונה לבית חולים כתוצאה מאלימות השוטרים. הדפוס של התנכלות לבני משפחה ש"מעזים" למחות מוכרת לצערנו ממקרים רבים של משפחות של קורבנות לאלימות משטרתית. במחאה על המעצר התארגנה הפגנה שצעדה מבית משפחת אלסעדי לתחנת המשטרה ברחוב סלמה, בדרישה לשחרור העצורים. מאוחר יותר דווח על עימותים עם המשטרה ועל מעצרם של חמישה צעירים נוספים.

את הזעם שמתפרץ ביפו צריך לנתב להפגנות נגד הברוטאליות המשטרתית, ההזנחה והעוני אשר מהווים קרקע פורייה גם לתופעות של פשע ואלימות. התרחבות של המחאה והתארגנות משותפת של תושבי יפו, ערבים ויהודים, בדרישה לפתיחת חקירה לגבי נסיבות המקרה, תחת פיקוח דמוקרטי של נציגי תושבים נבחרים, יוכל לסייע גם לבניית מאבק רחב למען דיור ציבורי, השקעה בחינוך ובתשתיות, ופיתוח יפו לרווחת כלל תושביה ללא אפליה.

מאבק סוציאליסטי קוראת ל:
  • התארגנות למשמרות מחאה ומאבק נגד אלימות המשטרה והמדיניות הגזענית של ממשלת הימין.
  • חקירה בלתי תלויה, שתכלול נציגים נבחרים מיפו ומהציבור הרחב, של מקרה המוות של מהד אלסעדי ושאר מקרי ההרג של אזרחים ערבים מאז אוקטובר 2000.
  • הכפפה של כוחות השיטור ברשויות המקומיות לפיקוח דמוקרטי של ועדות שיטור עירוניות שיורכבו מנציגים נבחרים.
  • השקעה מסיבית בבניית דיור ציבורי זול, איכותי ונגיש ברחבי הארץ ובשיפור משמעותי של שירותי החינוך, הבריאות, התחבורה והפרנסה בכלל היישובים בתחומי ישראל, ללא אפליה.
  • סוף ל"הפרד ומשול" ולסכסכנות הגזענית! סוף לאפליה ולהסתה הגזענית נגד הציבור הערבי־פלסטיני. סוף לכיבוש ולהתנחלויות.
  • עצירת ממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו. הצבת חלופה דרך קידום הקמתה של מפלגה חדשה של ציבור העובדים והעובדות, יהודים וערבים, למען שינוי סוציאליסטי.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.