לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
משבר הקורונה
הנגיף חשף שיטה חולה
בריאות ופרנסה במקום רווחים לטייקונים ■ נחוץ מאבק לשינוי סוציאליסטי
1,773

1,773

נגיף הקורונה חשף עד כמה השיטה הקפיטליסטית חולה: השירותים הציבוריים מורעבים לחלוטין, עוני ואי־שוויון מאלצים עובדות ועובדים לוותר על טיפול רפואי אפילו במדינות העשירות ביותר בעולם, וממשלות קפיטליסטיות מתעדפות את רווחי הטייקונים גם בעיצומה של המגפה הקשה ביותר מזה מאה שנה.

ייבוש מערכת הבריאות הציבורית הפך בעשורים האחרונים למדיניות כמעט אוניברסלית תחת הקפיטליזם. כל מדינה ומדינה הרעיבה את בתי החולים הציבוריים שלה ומנעה השקעות חיוניות ברפואה מונעת כדי להסתגל ל"צורכי השוק". ישראל לא נשארה מאחור. שלטון נתניהו הביא את מערכת הבריאות הציבורית בישראל לסף קריסה.

מעל 170 מנהלי מחלקות בבתי חולים בישראל תהו במכתב מחאה ששלחו לנתניהו בסוף מרץ: "איך קרה שאומת הסטארט־אפ הגיעה למצב שאנחנו בתחתית רשימת המדינות המפותחות (OECD), בהוצאה לאומית לבריאות, במספר מיטות אשפוז כלליות ובמקום השלישי לפני האחרון במיטות טיפול נמרץ לאלף נפשות, ומנתוני משרד הבריאות עצמו עולה כי המצב בפריפריה חמור שבעתיים מאשר בערים הגדולות?"

אחיות, רופאות ורופאים ועובדי מנהל ומשק יצאו בשנים האחרונות לשורה של מאבקים בדרישה לתוספת כוח אדם ותקציב. ממשלת נתניהו אמרה להם: "אין כסף" — וזאת בזמן שהיא מחלקת עוד הטבות מס לטייקונים, בהתאם להגיון הקפיטליסטי המעוות, שרואה במאיון העליון, ולא באנשים העובדים, את מנוע הצמיחה של הכלכלה.

אותו הגיון הביא למגפת הפיטורים ההמוניים ולהוצאה הכפויה של מאות אלפי עובדות ועובדים לחל״ת. אפילו התאגידים הכי רווחיים במשק מסרבים להכניס את היד לכיס ולהמשיך לשלם משכורות לעובדים בזמן ההסגר. הם נחושים לשמור על הונם של הבעלים ושל מחזיקי המניות בתמיכה מלאה של הממשלה והאוצר. חלק מהבוסים כופים על העובדים להתייצב לעבודה, תוך סיכון בריאותי וציפצוף על התפשטות הקורונה — גם זה בגיבוי הממשלה והאוצר. פועלי בניין פלסטינים מהגדה נאלצים להמשיך לעבוד באתרי הבנייה בישראל בתנאים תת־אנושיים.

הבריאות, הפרנסה והעתיד של העובדות והעובדים, יהודים וערבים, מוקרבים על מזבח הרווח. גם בשעת משבר, הפעילות הפיננסית חשובה יותר מפעילותם של שירותי הסיוע לנשים ונוער במצוקה שקורסים תחת הפניות ומהיעדר תקציבים וכוח אדם.

סולידריות נגד "הפרד ומשול" ואפליה

אחיות, רופאות ורופאים, יהודים וערבים, נאבקים כתף אל כתף מול נגיף הקורונה, פעמים רבות ללא ציוד מגן מתאים ותוך סכנה ממשית להם ולמשפחתם. אך על אף העבודה המשותפת בבתי החולים, האפליה שהציבור הערבי־פלסטיני סובל ממנה בכל תחומי החיים, לא יצאה לחל״ת. מספר הבדיקות בישראל נמוך מדי, והוא נמוך במיוחד כשזה נוגע לציבור הערבי. מתוך 80,000 הבדיקות שנעשו בישראל עד ה־1 באפריל רק 4,000 נעשו ביישובים הערביים.

נתניהו ממשיך להסית נגד הציבור הערבי — באמצעות דה לגיטימציה לקולות של המצביעים הערבים — ולקדם "הפרד ומשול" גזעני. השותפות של כחול לבן לעמדה הזאת, וכן הפוליטיקה הקפיטליסטית החלולה של המפלגות שהרכיבו את "האלטרנטיבה השלטונית", אפשרו לנתניהו לפלג אותה ולנצל את המשבר לביצור שלטונו.

"ממשלת החירום" הקפיטליסטית והלאומנית שעתידה לקום היא לא פתרון למשבר הבריאות, לא למשבר הכלכלי ולא למשבר החברתי המתפתח. היא חלק מהבעיה.

אי אפשר לנהל מאבק אפקטיבי במגפה עם ההיגיון הקפיטליסטי שהרעיב את מערכת הבריאות ואת שירותי הרווחה והפקיר את הבריאות ואת הפרנסה של העובדים לחסדיהם של הבוסים. אי אפשר לנהל מאבק אפקטיבי במגפה מבלי לנצח את הגזענות ואת השיסוי הלאומני ולשים סוף לכיבוש, למצור, ולצעדי הדיכוי בשטחים הפלסטיניים.

דרוש מהפך במדיניות. במקום הפרטת הבריאות, הלאמה של בתי החולים הפרטיים והחזרת מס הבריאות המקביל על המעבידים כדי לממן השקעה ציבורית מאסיבית במערכת הבריאות הציבורית, במחקר וברפואה מונעת. דרוש תשלום דמי מחלה ואבטלה בגובה שכר מלא לכל העובדים/ות שנאלצים להישאר בבית עקב מחלה, בידוד או חל״ת. דרוש צו פיקוח מחירים להגבלת התייקרויות על רקע המשבר, והקפאת תשלומי שכר דירה והלוואות. הבנקים צריכים לחזור לבעלות ציבורית כדי לספק לבעלי עסקים קטנים אשראי זול ולבטל את הריביות לכלל הציבור. במקום כיבוש ומצור דרוש סיוע בציוד ובטיפול רפואיים ככל הנדרש לשטחים הפלסטיניים.

רבים מאיתנו כבר הבינו: כשהקורונה תחלוף אסור לחזור למה שהיה. המסקנה הזאת תהדהד ככל שהמשבר יתפתח. רעידת האדמה הגלובלית, שמתרחשת עכשיו בכל מדינה ומדינה תלווה בגלי צונאמי של קריסות כלכליות, אבטלה המונית ומשברים פוליטיים — אך במקביל גם בגלי צונאמי של תנועות המונים. ההסגר לא צריך להסתיים בחזרה לשגרה שהורגת אותנו, אלא במאבק לשינוי סוציאליסטי של החברה. הצטרפו אלינו לבניית שמאל סוציאליסטי בינלאומי שיציב אלטרנטיבה למערכת פושטת רגל.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון אפריל 2020
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.