לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
нет войне * ні війні
לא למלחמה, לא לאימפריאליזם, לחזק את המחאה!
קריאת התיגר האפקטיבית ביותר נגד המלחמה: ההתנגדות העממית באוקראינה, התנועה נגד המלחמה ברוסיה, והמחאות ברחבי העולם ■ הפגנות, שביתות ופעולות מחאה יוכלו לעצור את מכונת המלחמה של פוטין, לייצר הרתעה נגד רודנים אחרים ונגד עוד מלחמות אימפריאליסטיות
891

891

הפלישה האימפריאליסטית של פוטין לאוקראינה כבר הרגה בין מאות לאלפי בני אדם, כולל ילדים, זרעה הרס ועקרה מעל מיליון תושבות ותושבים מבתיהם. פוטין הורה על העלאת כוננות נשק גרעיני, והחזיר את הפחד ממלחמה גרעינית לסדר היום העולמי. המלחמה גם מאיצה קיטוב עולמי, מירוץ חימוש מסוכן וגל התייקרויות.

מול ההרג והחורבן מתעוררת התנגדות. תושבים ותושבות באוקראינה מתייצבים בגבורה מול כוחות הצבא הפולש, קוראים לחיילים לשוב הביתה, מארגנים חסימות וגם לוחמת גרילה.

ברוסיה, אלפים יצאו להפגין במעל ל־100 מוקדים נגד המלחמה, למעלה ממיליון חתמו על עצומת מחאה, וגם צוותי רפואה וחינוך יצאו נגד הפלישה. המשטר מנסה למנוע את התפשטות המחאה באמצעות מעצרים, השתקה וצנזורה — אך המחאה נמשכת ומכה בבטן הרכה של מכונת המלחמה של פוטין. בבלארוס, מחאות נגד המלחמה בלמו לבינתיים חבירה לפלישה הרוסית, שכן שלטון לוקשנקו חושש מהתפרצות מחדש של התקוממות המונית.

גל מחאה נגד המלחמה שוטף את העולם. מאות אלפים יצאו להפגין בגרמניה. בגנואה שבאיטליה, עובדי מתכת אף אירגנו שביתת מחאה "נגד מלחמות אימפריאליסטיות באשר הן".

בישראל, אלפים יצאו להפגין סולידריות, בהובלת יוצאי אוקראינה וברה״מ לשעבר. לעומת זאת, ראש הממשלה בנט נמנע מלגנות את פוטין, והממשלה, גירשה לפי הדיווחים עשרות פליטים ופליטות אוקראינים, הותירה אחרים במעצר־בפועל בנתב״ג והציבה דרישות ערבות שערורייתיות. כל מי שמארח קרוב משפחה מאוקראינה חייב לשלם ערבות בסך 10,000 שקל ולהתחייב שייצא מהמדינה בתוך חודש. עבור האוליגרכים הרוסים השמים דווקא נותרו פתוחים!

בניגוד להפגנות הסולידריות, ה"זעזוע" מהמשבר באוקראינה, מצד ממשלות שאחראיות לעוני, למצוקה המונית, לדיכוי מחאות, לכיבושים — כולל כיבוש ומצור על מיליוני פלסטינים — ולמלחמות אימפריאליסטיות, הוא צביעות.

למה זה קורה?

שורשי משבר הדמים בשאיפות התפשטות אימפריאליסטיות של המשטר הרוסי, על רקע שינוי במאזן הכוחות העולמי, בעידן בו המערכת העולמית שרויה במשבר עמוק, והולכת ומתפצלת עם יריבות גוברת בין המעצמות הקפיטליסטיות העולמיות, כשבליבה מלחמה קרה חדשה בין מעצמות־העל, ארה״ב וסין.

מלחמה היא המשך של מדיניות באמצעים אחרים. המשטר הרוסי מפעיל כוח צבאי גובר מזה שנים — גיאורגיה 2008, חצי־האי קרים ומזרח אוקראינה מאז 2014, ההתערבות בסוריה ב־2015, וכעת — בחתירה להבטיח את האינטרסים שלו בארצות שהיו היסטורית תחת השפעה ושליטה של רוסיה הסטליניסטית, בתקופת המלחמה הקרה ההיסטורית.

נאט״ו, ברית צבאית בהובלת ארה״ב, שפוטין שקל בעבר להצטרף אליה, לא פורקה עם סיום המלחמה הקרה ההיא, אלא התפשטה מזרחה, וגם הובילה מלחמות אימפריאליסטיות — הפצצות ביוגוסלביה לשעבר, המלחמה באפגניסטאן.

פוטין מעוניין להדוף את נאט״ו ומהמר על השינוי במאזן הכוחות — עם היחלשות ארה״ב, בעקבות המלחמות באפגניסטן, בעיראק, המשבר הכלכלי, ועלייתה של יריבתה הגדולה ממזרח — מתוך הנחה שבסדר העולמי המעורער כיום, אף כוח לא יעצור אותו.

הסנקציות הכלכליות שהטילו המעצמות לא בלמו, בינתיים, את המלחמה, ואת מחירן הכבד ביותר ישלמו אנשים מהשורה ברוסיה. משלוחי נשק גם כן אינם משנים לחלוטין את יחסי הכוחות הצבאיים מול מעצמת הגרעין הפולשת.

את קריאת התיגר האפקטיבית ביותר נגד המלחמה מסמנות ההתנגדות העממית באוקראינה, התנועה נגד המלחמה ברוסיה, והמחאות ברחבי העולם. הפגנות, שביתות ופעולות מחאה יוכלו לעצור את מכונת המלחמה של פוטין, לייצר הרתעה נגד רודנים אחרים ונגד עוד מלחמות אימפריאליסטיות.

את המאבק הזה צריך להמשיך לבנות, לחזק ולארגן — במטרה לעצור את המלחמה, כחלק מהמאבק נגד כל תוקפנות אימפריאליסטית, נגד דיכוי של אומות, נגד עוני ואי־שוויון, והמערכת הקפיטליסטית העולמית המושתתת על כל אלה ומייצרת שרשרת אסונות.

הצטרפו למחאה נגד המלחמה ביום האישה!
>> איוונט פייסבוק: https://fb.me/e/1JbyRtM1b

אנחנו אומרים ואומרות:

>> לא למלחמה באוקראינה! להוציא מייד את כל כוחות צבא רוסיה מאוקראינה, ולהשיבם לבסיסים.

>> להגן על הזכות להגדרה עצמית. תמיכה בזכותם של תושבי ותושבות אוקראינה לקבוע את עתידם, לרבות הזכות להגדרה עצמית של מיעוטים.

>> מחרחרי מלחמה לא מייצגים פתרון. אפס אמון במעצמות האימפריאליסטיות מכל צד. גם נאט״ו אינה כוח מגן, אלא חלק מהבעיה כמכונת מלחמה אימפריאליסטית בשירות אינטרסים של אליטות מנותקות.

>> בעד הזכות למקלט מדיני. לאפשר כניסת פליטים.ות אוקראינים לישראל, לבטל את הדרישה לתשלום ערבות ולספק עבורם ליווי ותמיכה ככל הצורך, לרבות שיכון, מזון וסיוע כספי — מימון באמצעות מס חירום על הטייקונים. הכרה ותמיכה גם עבור פליטים אחרים.

>> סולידריות בינלאומית. לבנות תנועת מחאה נרחבת, חוצת־גבולות — של א.נשים מהשורה, של ארגונים חברתיים, של איגודי עובדים — נגד המלחמה, נגד תוקפנות אימפריאליסטית, נגד עוני ושלטון הון. מאבק לשלום והתנגדות גם לחרחורי מלחמה במזרח התיכון ולכיבוש ולדיכוי של מיליוני פלסטינים.

>> להציב אלטרנטיבה. מול תוקפנות אימפריאליסטית ויריבויות בין מעצמות קפיטליסטיות בהובלת אליטות מושחתות, המביאות לעוד מרחץ דמים, להציב אלטרנטיבה של סולידריות בינלאומית ושינוי סוציאליסטי.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.