לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחירות 2022
איפה הבחירות האלו ואיפה הבעיות שלנו?
יום הבחירות: עליות המחירים ברשתות השיווק ייכנסו לתוקף, עוד אישה נרצחה על ידי בן זוגה הבוקר, סגר כללי על הגדה ועזה ■ איפה הבחירות האלו ואיפה הבעיות שלנו? למי נצביע? למי שצועק געוואלד חזק יותר? או למי שהכי פחות גרוע?
716

716

עליות המחירים ברשתות השיווק אמורות להיכנס לתוקף היום — ביום הבחירות, שהתחיל באופן מזוויע עם דיווחים על עוד אישה שנרצחה בידי בן זוגה. איפה הבחירות האלו ואיפה הבעיות שלנו — של מיליונים, מכל רקע לאומי ועדתי, שחיים כאן בדוחק, באי־ביטחון כלכלי ואישי מתמיד, תחת אפליה וגזענות… אנחנו צריכות וצריכים שינוי אמיתי — פתרונות למשבר יוקר המחיה, דיור ראוי, השקעה בחינוך, בבריאות וברווחה, שוויון מגדרי, צדק אקלימי, חיים בביטחון ובשלום, ללא כיבוש, דיכוי לאומי וסכסוך מדמם. למי נצביע? למי שצועק געוואלד חזק יותר? או למי שהכי פחות גרוע?

גוש נתניהו מתקרב למנדט ה־61 ובן גביר דורש את תפקיד השר לביטחון פנים. מפלגות הקואליציה היוצאת ממתגות את הפתק שלהן כהצבעה "נגד בן גביר". אבל בן גביר ונתניהו רוכבים, באופן צבוע ודמגוגי, על מצוקות ומשברים שהחריפו במשמרת שלהן. ממשלת לפיד־בנט המשיכה את נתניהו עם מדיניות פרו־קפיטליסטית, לאומנית, שתידלקה זינוק ביוקר המחיה והסלמה בסכסוך הלאומי — המתרחשת בהקשר של השלטת כיבוש על מיליוני פלסטינים.

רבות ורבים ישימו פתק כדי למנוע הקמת ממשלה גזענית, קפיטליסטית בהובלת נתניהו ובעלי בריתו מהימין הקיצוני או כדי למנוע את מחיקת הייצוג של הציבור הערבי־פלסטיני והשמאל מהכנסת. אבל מחנה "רק־לא־ביבי" לא סופר אותנו. הוא סופר רק את הקולות שלנו, לא את הדרישות, לא את השאיפות ולא את המצוקות שלנו.

כמה קבוצות עובדים ועובדות שנאבקו מול שלטון נתניהו על שכר ותקציבים היו צריכות להמשיך להפגין ולשבות מול ממשלת בנט־לפיד ולהתעמת עם שרות ושרים מהעבודה וממרצ? עובדות ההוראה, נהגי התחב״צ, הצוותים הרפואיים, מי לא?! ומה עם המאבקים בנגב ובגליל נגד הריסות בתים ביישובים הערביים? גם הם המשיכו מול ממשלה שלא ביטלה את חוק קמיניץ, את חוק הלאום הגזעני ולא הכירה באף יישוב בדואי "לא־מוכר". הממשלה הזאת הובילה מתקפת דמים על עזה והביאה לשיא של שנים בכמות ההרוגים הפלסטינים בגדה המערבית.

באופן ציני, סגר יוטל על השטחים הפלסטינים הכבושים בגדה ביום הבחירות והמחסומים סביב עזה ייסגרו. במקביל, "יום חגה של הדמוקרטיה" מתקיים בצל אחוז חסימה אנטי־דמוקרטי. אחוז החסימה מאיים, לצערנו, גם על רשימת חד״ש־תע״ל. חד״ש הייתה אופוזיציה משמאל לממשלת בנט־לפיד. אם היא תידחק החוצה מהכנסת זו תהיה נסיגה עבור השמאל. הקמפיין של חד״ש־תע״ל אמנם פספס הזדמנות לפנות למעמד העובדים והעובדות משתי הקהילות הלאומיות שלא גומר את החודש, עם מסר של מאבק בשלטון ההון ובמערכת שלמה של אפליה ואי־שוויון. המסר הזה גם לא מובלט באופן עקבי בפעילות של חד״ש בכנסת ובשטח. ועם זאת, חד״ש יכולה לעזור לתת משקל למסרים כאלה בכנסת הבאה ובכלל. לכן זו לדעתנו ההצבעה הרלוונטית נגד נתניהו והימין הקיצוני ונגד סדר היום הלאומני והפרו־קפיטליסטי של ממשלת לפיד.

אבל ההצבעה היא לא סוף פסוק. צריך לבנות מאבק חזק בשטח בשביל לבלום את הימין הקיצוני. מאבק שיציע פתרונות משמאל למצוקות שהימין הקיצוני מנסה לרכוב עליהן. מול כל ממשלה שתקום בעקבות הבחירות הללו וגם בתרחיש של בחירות חוזרות, נצטרך להיאבק על פרנסה, על דיור, נגד גזענות וכיבוש ולשלום, נגד סקסיזם, נגד הרס הסביבה ועוד.

מתוך המאבקים האלה ומשורות העבודה המאורגנת, צריך לקדם בנייה של קול פוליטי עצמאי שיציע אלטרנטיבה ואופק למאבק ולתקווה. בתקופה הקרובה חשוב לפעול לקדם צעדים לכינונה של מפלגה רחבה חדשה בשמאל, עם סדר־יום של שינוי אמיתי, דמוקרטי וסוציאליסטי, שתפנה במיוחד, באופן חוצה קהילות, לדור חדש שמתעורר למאבק.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.