ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
תחפושת השינוי של ממשלת כיבוש קפיטליסטית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המשבר בעזה
לעצור את ההידרדרות למלחמה, להסיר את המצור
שלטון נתניהו מחריף את המצור על עזה ודוחף למלחמה ■ דרושה מחאה, דרוש מאבק לפתרון
984

סכנת מלחמה ברורה ומיידית — זוהי התוצאה של מדיניות שלטון נתניהו, ששם לו למטרה להגן על המצור ולהטביע בדם את תנועת המחאה האזרחית שהתארגנה בעזה, באמצעות הסלמת העימות הצבאי וצעדי ענישה קולקטיביים.

על אף הרגיעה המסוימת בימים האחרונים, הפסקת האש השברירית, שסיימה את סבב הלחימה המסוכן והקטלני בסופ״ש האחרון, יכולה לקרוס בכל רגע.

אותו סבב לחימה כלל את ההפגזות הנרחבות ביותר של הצבא הישראלי על הרצועה, מאז המלחמה ב־2014, וגבה באופן טרגי את חייהם של אמיר אלנמרה, בן 15, ולואי כחיל, בן 16. הנערים נהרגו ביום שבת, בזמן משחק בפארק הציבורי. יום קודם לכן, נער פלסטיני בן 15 נורה למוות בזמן הפגנה שהתקיימה בסמוך לגדר. מעל 160 תושבים נורו למוות בעזה בנסיבות דומות מאז סוף חודש מרץ. מספר הפצועים נאמד בכ־15 אלף.

במקביל, אלפי תושבים בנגב המערבי העבירו את הסופ״ש בצמוד למקלטים ולממ״דים. בשדרות, ארבעה מבני משפחת בוכריס, אב, אם ושתי בנות, נפצעו קל מפגיעת רקטה בביתם. רק במזל התוצאה לא הייתה קטלנית.

נראה, כי החלטת הקבינט מיום ראשון השבוע להגיב צבאית לכל ניסיון הצתה של שדות באמצעות בלוני ועפיפוני תבערה, סותרות את ההסכמות, שהושגו בתיווך מצרי בין נתניהו וליברמן לבין הנהגת החמאס ברצועה, וסיימו את סבב הלחימה בשבת.

במקביל, שר הביטחון ליברמן פרסם ביום שני (16.7) הודעה על "סגירת מעבר כרם שלום להכנסת דלק וגז עד יום ראשון הקרוב". מדובר בהחמרה נוספת להגבלות שהוטלו על המעבר בתחילת השבוע שעבר. בהודעה נכתב, כי במעבר "תימשך העברת מזון ותרופות שיאושרו באופן פרטני". אך, מספר משאיות המזון שנכנס דרך המעבר ביום שלישי השבוע היה הנמוך ביותר מאז המלחמה ב־2014 — רק 140, בעוד שלפי מסמך פנימי של מתאם הפעולות בשטחים, כדי שתושבי הרצועה לא יגוועו ברעב יש להכניס 170 משאיות מזון מדי יום.

בצירוף מקרים תמוה, השלטון המצרי הודיע, כי גם מעבר רפיח, שהיה פתוח מאז חודש הרמדאן, ייסגר באופן זמני, לכאורה בשל תקלה טכנית.

משרד הביטחון החליט השבוע גם על צמצום נוסף של מרחב הדייג ברצועת עזה — מטווח של שישה מייל לשלושה מיילים ימיים בלבד.

תרגיל דימוי כיבוש הרצועה, שערך הצבא, וכן פריסת סוללות כיפת ברזל בגוש דן, הם עוד צעדים באותו כיוון — מדובר בלוחמה פסיכולוגית, שנועדה לשדר לתושבי הרצועה ולהנהגת החמאס, כי חרף ההסכמות שהושגו, ישראל מתכוננת למלחמה.

ניצול ציני של פחדים בטחוניים

בתחילת השבוע, הגיע ראש הממשלה נתניהו לפוטו־אופ קצר בשדרות. נתניהו ניסה לנגן בציניות על החששות הבטחוניים של תושבי העיר, שסובל גם מעוני ומהזנחה, בשביל לקדם עוד התקפות צבאיות על תושבי הרצועה שסובלים ממצור חונק, מאבטלה ומעוני ממאיר.

"הנחינו את צה״ל למגר ולעצור את טרור העפיפונים ובלוני האש", הצהיר נתניהו, תוך התעלמות מוחלטת מהעובדה שאין, וגם לא יכול להיות, פתרון צבאי להצתת השריפות בנגב. ראשי הצבא עצמם חוששים, כי התנקשות בחיי נערים וילדים מעזה, שמפריחים בחלק מהמקרים את העפיפונים — בהתאם להפצרות של בנט — יוביל בסבירות גבוהה לסבב לחימה ממושך. אפילו הפרשן הממסדי של ׳הארץ׳, עמוס הראל, כתב כי "בכל הנוגע לעזה, נדמה שממשלת ישראל מוליכה שולל את אזרחיה, בעודה הולכת ומסתבכת בהצהרות סרק פופוליסטיות".

הפרחת עפיפוני ובלוני תבערה מעזה אל עבר יישובים, שדות ושמורות טבע בסמוך לגדר גרמה לכ־750 שרפות. האש כילתה שטחי אדמה בהיקף של יותר מ־28 אלף דונם, הסבה נזקים כלכליים, וזרעה בהלה בקרב התושבים. פעולות מזיקות מהסוג הזה, שמגיעות מתוך תסכול וייאוש עמוק, משחקות לידי שלטון הימין, שמשתמש בהן בשביל לגייס תמיכה ציבורית להמשך התוקפנות הצבאית והמצור נגד תושבי עזה.

אך, הממשלה מנסה לנתק את תופעת עפיפוני התבערה מהקשרה — הגיהנום ששורר ברצועה בעקבות עשור של מצור ברוטלי ושלוש מלחמות הרסניות, וריסוק המחאה האזרחית שהתארגנה בחודשים האחרונים בסמוך לגדר באמצעות טבח במפגינים. בפועל, מדיניותה שלה, היא שמאיימת להוביל כעת לסבב נוסף של שפיכות דמים.

הקואליציה דוחפת למלחמה

לצד הדיכוי המאסיבי, צמרת הצבא הישראלי לחצה על הממשלה לתת הקלות במדיניות המצור, כדי לנסות לייצב את המשבר ברצועה. אלא שעד עכשיו קואליציית הימין־ימין של נתניהו הדפה את הלחצים, וכעת חלקים ממנה דוחפים בבירור למלחמה.

העימות המתוקשר בין הרמטכ״ל אייזנקוט ליו״ר 'הבית היהודי', פרץ השבוע גם על רקע התחרות הגוברת בין בנט, נתניהו וליברמן על הקולות של ה"בייס הימני". לא לחינם, בנט סיים את הריאיון לחדשות ערוץ 2, שעסק בעימות בישיבת הקבינט, בקריאה להצביע לבית היהודי בבחירות הקרובות.

חשוב לזכור, כי גם ההחלטות לצאת למלחמה בעזה ב־2009 וב־2012 התקבלו בסמוך לבחירות.

ברקע, ממשיכים המגעים העקיפים בין ישראל להנהגת החמאס דרך המודיעין המצרי. המשא ומתן מתמקד בימים האחרונים בביטול המגבלות האחרונות על מעבר כרם שלום ובפתיחה סדירה של מעבר רפיח, בתמורה להבטחה מצד חמאס למנוע בשטח את שיגור בלוני התבערה. אך כלל לא מובטח, שצעדים מהסוג הזה, שלא פותרים בכלום את המשבר החריף בעזה, יספיקו בשביל להרגיע את המצב. כמו כן, כלל לא ברור, שהסכמות אלו, אם אכן יושגו מול חמאס ומצרים, יאושרו על ידי השרים בקבינט. עד היום, ממשלת נתניהו סירבה באופן עקבי להצעות להסדרי רגיעה ולשיקום הרצועה שיכולים למנוע את סבב הדמים הקרב.

נחוצה אלטרנטיבה

לפי סקר, שפורסם בחדשות וואלה, 45% מהציבור היהודי מתנגד להפסקת האש שהושגה בשבת (לא ברור האם הסקר טרח לבדוק את דעתם של האזרחים הערבים בישראל). שיעור דומה מן הנשאלים תמך ביציאה למבצע צבאי נרחב ברצועת עזה. על אף מגבלות הסקר, אי אפשר להתעלם מההשפעות של התעמולה מצד התקשורת המגויסת ומצד הממשלה, שהובילה קמפיין הסתה חריף נגד המחאה בעזה, מאז חודש מרץ, והעצימה את הפחדים הביטחוניים.

אך הלך הרוח הלאומני בקרב חלקים משמעותיים מהציבור היהודי משקף — באופן מעוות — גם מיאוס מסבבי מלחמה שחוזרים על עצמם ללא כל אופק לפתרון. סקרים קודמים שפורסמו באותו אתר חדשות הצביעו גם על תמיכה של רוב מוחלט במתן הקלות במצור.

העמדות הנוכחיות בציבור משקפות גם את חוסר היכולת ולמעשה חוסר הרצון של האופוזיציה הקפיטליסטית בכנסת להציע פתרונות משלה למצב.

יו״ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, תקף את נתניהו מימין על היעדר פעולה. מה הוא מציע? "כשהחמאס יורה אנחנו נירה בו פעמיים". יאיר לפיד? אותו דבר — "לא ניתן לחמאס לייצר משוואה חדשה שבה ישראל לא מגיבה על טרור העפיפונים והבלונים". וציפי לבני? "מבצע צבאי ברצועת עזה צריך להיות על השולחן". הניסיון הפתטי לחקות את בנט ולעקוף מימין את נתניהו לא מחזק את "האופוזיציה", אלא דווקא את הימין הקיצוני.
מרצ, בראשות תמר זנדברג, הסתפקה במתן גיבוי לעמדת צמרת הצבא בדבר מתן אי אלו הקלות במצור, מבלי להביע שום סולידריות עם התושבים הנצורים בעזה ועם המחאה ההרואית שהתעוררה ברצועה.

אנחנו נמצאים צעדים ספורים מתהום המלחמה. חיי אדם מונחים על הכף. יש צורך בוער במחאה בשביל לבלום את ההידרדרות, אך גם בהצעת פתרונות קונקרטיים והצבת אלטרנטיבה למדיניות של שלטון נתניהו. הקלות נקודתיות במצור לא יצליחו לשנות את המצב הבלתי נסבל ברצועה ולמנוע את המלחמה הקרבה — דרוש מאבק, משני צידי השסע הלאומי, להסרה מוחלטת של המצור, לסיום הכיבוש בגדה ובמזרח ירושלים ולהפסקת התוקפנות הצבאית. המשבר הקטסטרופלי בעזה והמצב הקשה ביישובי הנגב המערבי ייפתרו רק במסגרת פתרון כולל לדיכוי הלאומי של הפלסטינים ולסכסוך הישראלי־פלסטיני, וזאת כחלק מתוכנית שלום סוציאליסטית.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.