ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
פתיחת שנת הלימודים
בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
הממשלה ביססה את מתווה פתיחת שנת הלימודים על בדיקות סרולוגיות ועל בדיקות מהירות כעמודי תווך מרכזיים – אך אלו קרסו ■ נחוצה השקעת חירום לתוספת כוח אדם לצוותי ההוראה, להקטנת הכיתות ולפיתוח תשתיות בתי הספר
712

פתיחת שנת הלימודים הבוקר היא לא ממש חזרה לשגרה. הלימודים הפרונטליים יתחדשו במרבית הכיתות ובתי הספר, אך עם לא מעט חששות, בלבול, תסכול ואף כעס בקרב תלמידות ותלמידים, הורים וצוותי ההוראה.

מערכת החינוך נוהלה באופן כושל במשך שנה וחצי בצל המגיפה. לאורך חלק משמעותי משנת הלימודים שעברה לא התקיימו לימודים פרונטליים בכלל. השאיפה לפתיחת שנת הלימודים בזמן ולחזרה ללימודים רציפים מובנת, אך גם החששות מובנים.

עם הירידה בתחלואה באפריל–מאי היו שקיוו כי בשנת הלימודים הבאה מערכת החינוך תוכל להתחיל להתמודד עם בעיות נפשיות בקרב תלמידים, עם העלייה בנשירה, עם הרחבת פערים בין תלמידים משכונות עניות לשכונות מבוססות ועוד שהצטברו לאורך המשבר. אלא שהממשלה החדשה, בדומה לקודמתה, לא נקטה את הצעדים הנחוצים לריפוי מערכת החינוך. היא אפילו לא השקיעה את המשאבים הנחוצים להכנת מערכת החינוך ללימודים בטוחים בתקופת הקורונה! פתיחת שנת הלימודים ללא מתווה הגנה אמיתי ויעיל מהדבקה עלולה להאריך את המשבר בו נמצאת מערכת החינוך.

למרות סימנים מעודדים של התמתנות בקצב גידול החולים הקשים בקורונה, גל התחלואה הרביעי טרם נגמר. יומיים לפני פתיחת שנת הלימודים נשבר שיא בכמות המאומתים היומית: כ־11 אלף אובחנו כחיוביים לקורונה — הנתון היומי הגבוה ביותר מאז תחילת המגיפה. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 7.5% ברמה הארצית — אך בקרב התלמידות והתלמידים שנבדקו באותו היום, הוא עמד על 10% ובקרב צוותי ההוראה על 9.2%.

מחקר שנערך באוניברסיטה העברית העריך שאף שתהיה עלייה בהידבקות בקורונה בעקבות פתיחת שנת הלימודים (על כך יש קונצנזוס בכל התחזיות), היא לא תשפיע על המגמה הכללית של ירידה בתחלואה בזכות החיסון השלישי. המחקר צופה ירידה במאומתים החל מעוד שבוע או שבועיים. הממשלה מהמרת שהעלייה בהדבקה, שתתרחש עד אז בעקבות פתיחת שנה הלימודים, לא תגרום לעלייה במספר החולים הקשים המאושפזים בבתי החולים.

התחזית האופטימית הזאת ממש לא מצדיקה את המאפיינים הכאוטיים של פתיחת שנת הלימודים ללא אמצעים מספיקים למניעת גל של הדבקה ושל בידודים. גם אם פתיחת השנה לא תוביל לעלייה בתחלואה הקשה, העלייה בתחלואה עצמה של תלמידים וסביבתם הקרובה, עלולה לגבות מחיר בריאותי ישיר מהנדבקים (למשל עקב קורונה כרונית) וגם מחיר פסיכולוגי, בין היתר בגלל עלייה בכמות הבידודים. יממה לפני פתיחת שנת הלימודים, מעל ל־90 אלף תלמידים ותלמידות שהו בבידוד.

כרוניקה של כישלון ידוע מראש

ממאי עד סוף יולי לא עשתה הממשלה כמעט דבר כדי לצמצם את היקף העלייה בתחלואה. כשהיא כבר נאלצה להגיב היא שמה את כל יהבה על מבצע החיסונים, מתוך הימור שהם לבדם יורידו את התחלואה. אף שזה לא הספיק, ממשלת בנט התעקשה להימנע ממגבלות משמעותיות על הפעילות הכלכלית במשק כדי לא לפגוע ברווחים של בעלי ההון (שעה שהתעקשה שלא לפצות עובדות ועובדים ובעלי עסקים קטנים על ההגבלות שכן ננקטו, כמו התו הירוק).

גם החלטות הממשלה לקראת שנת הלימודים הקרובה נבעו בעיקר משיקולי תקציב (המשך צמצום ההשקעה הציבורית בחינוך), ושיקולי יוקרה (לפתוח את השנה כסדרה) ולא משיקולים חינוכיים ובריאותיים. "התקציב החדש אפילו לא כולל תוספת שתאפשר להעניק תגבור לימודי, חברתי או נפשי לתלמידים שנפגעו בתקופת הקורונה, ואין בו כלל תקציב המיועד לממן פתרונות לקורונה בשנת הלימודים הקרובה", הסביר ליאור דטל, כתב חינוך ב'דה מרקר', לאחר אישור התקציב החדש בממשלה.

בתום השבוע הראשון של שנת הלימודים אמורים להתקיים אירועים משפחתיים וחברתיים סביב ראש השנה היהודי. קיים חשש שחשיפה לנגיף בימי הלימודים הראשונים תוביל להדבקה במשפחה המורחבת, או שיהיו תלמידים ומשפחות ש"יבלו" את תקופת החגים והחופשים בבידוד. על הרקע הזה אמרה שרת החינוך שאשא־ביטון כי "הורים שחוששים שהילדים יכנסו לבידוד עם פתיחת השנה — לפחות זה על ימי חג ולא על ימי עבודה". מדובר ב"נחמה" חצופה במיוחד מצד מי שאחראית לגל הבידודים הקרב.

פתיחת שנת הלימודים במגזר החרדי ללא שום מתווה רציני למניעת הדבקות הביאה בתוך שלושה שבועות לזינוק של 588% בהדבקות, בצביעת כל הערים החרדיות באדום ובשיעור בדיקות חיוביות של כ־23% ביישובים החרדיים, פי שלושה משיעור החיוביים הכללי. ראשת תחום בריאות הציבור במשרד הבריאות, שרון אלרעי פרייס, הסבירה כי השנה נפתחה בחינוך החרדי ללא מתווה — כי המתווה, שהוכן מספר חודשים מראש, פשוט לא תוקצב!

במגזר החרדי הושק פיילוט "כיתה ירוקה" שכלל בדיקות מהירות יומיות לכלל התלמידים מתוך מחשבה שגם אם יהיו ילד או ילדה מאומתים לא יהיה צורך בבידוד של כל הכיתה שלהם. בניגוד לציפיות מהפיילוט, הוא הסתיים בכך שהופסקו הלימודים באחד משני בתי הספר בהם הוא הופעל, לאחר שלא רק שההתפרצות עצמה של הקורונה לא נעצרה בקרב התלמידים, אלא שגם מנהל בית הספר וסגנו נדבקו.

לאחר הכישלון הזה, הממשלה פתחה בקמפיין הסברה להורים שאחד ממסריו היה "מניעת בידודים — זה עלינו", כלומר על ההורים. מדובר בהתנערות צינית של הממשלה מאחריות. ההורים דווקא הגיעו עם ילדיהם למיזם הבדיקות הסרולוגיות, שנפתח לילדים בכיתות הנמוכות, שלא יכולות להתחסן. אך התוצאות איכזבו והממשלה השהתה את המבצע ופתחה אותו מחדש רק בחלק מהיישובים.

ילדים שהגיעו להיבדק עם הוריהם נאלצו לעמוד בתור שעות בחום ובתנאי צפיפות מסוכנים (בין היתר בגלל תקלת תקשורת במערכות סלקום, עליהן הזרמת התוצאות התבססה) — חלקם בכלל לא נבדקו וחלקם כלל לא קיבלו תוצאה. אך מעבר לכך, בקרב הקהילות החרדית והערבית התגלה כי שיעור הילדים והילדות שיש להם נוגדנים עומד על סביבות 20%, ואילו בקרב יהודים שאינם חרדים השיעור היה נמוך בהרבה. בתל אביב למשל הנתון עומד על 6%. הנתון הזה היה אמור להצטרף למספר הילדים המחלימים הידועים למערכת (20%) ולאפשר פתיחה רציפה של שנה כשרוב הילדים פטורים מבידוד. אבל התוצאות לא מאפשרות "פטור" משמעותי.

גם מתווה הבדיקות המהירות הביתיות קרס למעשה. לפי מתווה זה, על ההורים לערוך לילדיהם בדיקות, והמורות והמורים אמורים לפקח על איסוף התוצאות. הסתדרות המורים התנגדה בצדק למתווה כפי שהוצג. בסופו של דבר, ההורים התבקשו לאסוף מבתי הספר בדיקות אנטיגן מסובסדות לקראת פתיחת השנה. ההורים שוב גילו אחריות ובאו לקחת את הבדיקות, אך חלק לא מבוטל נאלץ לחזור הביתה בידיים ריקות בשל מחסור בבדיקות בעשרות רשויות מקומיות בארץ. עדיין לא ברור עד כמה המתווה הזה בכלל יתבצע בפועל, וגם אם כן, האם יהיה עוד סבב בדיקות כזה ואיך בדיוק הוא יתקיים לאחר שתתחיל שנת הלימודים. ברור למשל שבדיקה פעם בשבועיים לילדים בכיתות הנמוכות לא מספיקה כדי לקיים לימודים בטוחים בזמן גל תחלואה.

בנוסף לכך, יו״ר הסתדרות עובדי המעבדות אסתר אדמון הזהירה מפני חוסר הדיוק של הבדיקות המהירות, שלא נערכות תחת פיקוח עובדי מעבדות מקצועיים, מה שעלול להביא לכך שהורים ישלחו לבית הספר ילדים עם תוצאה שלילית שגויה. פרויקטור הקורונה נחמן אש הודה כי השימוש בבדיקות פחות מדויקות ולא במערך הבדיקות הציבורי נובע מהרצון לקדם ולפתוח את שוק הבדיקות הפרטיות. המתווה הזה בכל מקרה ירד לטמיון כשהובהר שהוא בגדר המלצה בלבד. לא צריך לבקש מההורים לבצע את הבדיקות — הן צריכות להתבצע בידי גורמים מקצועיים. יש להחיות מחדש את מערך אחיות בתי הספר שהופרט ולוודא מצָבה קבועה וגבוהה של סגל רפואי בבתי ספר בזמן המגפה.

הממשלה ביססה את מתווה פתיחת שנת הלימודים על בדיקות סרולוגיות ועל בדיקות מהירות כעמודי תווך מרכזיים — אך אלו קרסו. הממשלה שאפה להימנע מההשקעה התקציבית הנחוצה לתוספת כוח אדם לצוותי ההוראה, להקטנת הכיתות ולפיתוח תשתיות בתי הספר. התוצאה היא שלמרות שיעורי ההתחסנות הגבוהים בכיתות העליונות, בתי הספר עלולים שוב להיסגר — בדומה לספטמבר 2020 — שבועות ספורים מתחילת הלימודים. לא ברור האם תסריט כזה לא יוצר יותר נזק מתועלת לילדות ולילדים. מורות מהשטח מעלות חשש שכמות הבידודים תאלץ אותן תוך ימים ספורים לחזור להוראה מקוונת בזום — כלי שתורם להרחבת הפערים בין תלמידים מרקעים חברתיים־כלכליים שונים.

מורות חוששות גם מכך שהמצב הנוכחי כופה למעשה על צוותי הוראה (חלקם בקבוצות סיכון) בכיתות הנמוכות ובגנים ללמד פרונטלית 30–40 ילדים וילדות לא מחוסנים במשך יום שלם, ללא אמצעי הגנה, בחדרים סגורים ולא מאווררים מספיק. בגנים לא ניתן בכלל לחשוב על שמירת כללי ריחוק חברתי.

דווקא אחרי השנה וחצי האחרונות הממשלה הייתה צריכה להציג עם פתיחת הלימודים תוכנית רצינית לצמצום פערים רגשיים ולימודיים, שתכלול למשל תוספת תקני עובדות סוציאליות ותומכי הוראה, לצד תוספת של מורות ומורים.

צריך מתווה אחר, שיגובש בשיתוף צוותי ההוראה

בקהילה הערבית המצב קשה עוד יותר בגלל שנים של הזנחה וייבוש תקציבי — שתרמו לכך שהנגישות לחיסונים שם מוגבלת יותר. בנוסף, וריאנט הדלתא מתפשט ביישובים ערביים באיחור מסוים ביחס לציבור הכללי. הלימודים מתוכננים להתקיים לכל אורך ספטמבר (ללא חופשות בחגים היהודיים). השילוב בין כל אלה עלול להביא להתפרצות חריפה של תחלואה בבתי הספר וביישובים הערביים — שחלקם "אדומים" כבר עכשיו.

הממשלה החליטה תחילה לא לקיים לימודים פרונטליים בכל הכיתות הגבוהות ביישובים האדומים בהם שיעור ההתחסנות נמוך מ־70%. ההחלטה הזאת, שאמורה לעודד התחסנות, עלולה דווקא לפגוע במתן חיסונים בבית הספר ובקידום הסברה יעילה אודות החיסון בכיתות. בשל כך גם פרץ ויכוח של הרגע האחרון בין בנט לשר הבריאות הורוביץ, שרצה לדחות בחודש את יישום המתווה כדי לאפשר חיסון בבית הספר במהלך ספטמבר. לבסוף הוחלט שתלמידים שכן חוסנו או החלימו מקורונה, בכיתות ח'-י״ב עם פחות מ־70% מחוסנים ביישובים האדומים, יוכלו ללמוד בשטחים פתוחים, ואילו הלא מחוסנים ילמדו בזום. כיצד זה יעבוד בפועל?

השרים לא טרחו לערב את ארגוני המורות והמורים, ואת נציגי ההורים ביישובים האדומים בשאלה כיצד לתכנן ולנהל מבצע חיסונים בבית הספר לצד לימודים, פרונטליים או מקוונים, שיספקו הגנה מקסימלית מפני הדבקה בנגיף לצד מענה לצרכים החינוכיים והרגשיים של הילדים. ברור גם שלא ניתן לדבר על מעבר ללימודים מרחוק מבלי לדבר על פיצויים על אובדן ימי עבודה להורים — כדי שצורך בריאותי לא ייהפך להתקפה כלכלית על מעמד העובדות והעובדים. הממשלה כלל לא דנה באפשרות הזאת, אף שכבר החליטה להשאיר אלפי כיתות ללמוד מהבית.

בהחלט ישנן דרכים לפתוח את שנה הלימודים כסדרה, כולל לימודים פרונטליים. עם זאת, במצב שנוצר כרגע לצוותי ההוראה צריכה להיות את הזכות, יחד עם נציגות ההורים והתלמידים, לשקול ולהחליט האם לדחות בחלק מהשכבות את הלימודים הפרונטליים לאחר ראש השנה, יום הכיפורים, או רק לאחר תחילת אוקטובר, בכפוף לנתוני התחלואה ובכפוף להיערכות מתאימה. בשכבות י״א וי״ב בהן שיעור ההתחסנות עומד על 80% בממוצע, ניתן לשמור על תנאים בטוחים יחסית כבר עכשיו. אך בשכבות נמוכות יותר יש לתעדף פתרונות יצירתיים ללימודים בטוחים, כגון לימודים במקומות פתוחים, צמצום מגעים בין כיתות, הגבלת התקהלויות, ומהלכים להקטנת כיתות והגדלת צוותי ההוראה.

אם ארגוני המורים, ההורים והתלמידים ייאבקו וישיגו יישום של מתווה שמגובש "מלמטה" בדיון דמוקרטי ומותאם מקומית, במקום מתווה שמונחת מלמעלה מצד ממשלה שפועלת משיקולים צרים — אין ספק שתהיה מוכנות טובה יותר לשנת לימודים בטוחה.

ההימור של ממשלת בנט על פתיחת שנת הלימודים ללא מתווה של ממש למניעת הדבקה עלול להוביל להימשכות המשבר הבריאותי, הנפשי והחברתי שמצויים בו הגורמים השותפים במערכת החינוך. זהו לא צעד קדימה לריפוי מערכת החינוך, הילדים והנוער. ארגוני המורות והמורים צריכים להיאבק על שמירת בריאותם הפיזית והנפשית של כוח ההוראה, הילדים ובני משפחותיהם שנכפה עליהם להשתתף בניסוי של פתיחת שנת לימודים ללא מתווה בטיחות רציני.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.