הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המחאה נגד השחיתות
הפגנת הענק הלחיצה את הממשלה
לחזק ולהרחיב את ההפגנות נגד השחיתות ■ נחוצה אלטרנטיבה פוליטית לממשלת ההון המושחתת ול"אופוזיציה" הפרו־קפיטליסטית
1,288

עשרות האלפים שהרעידו את רחובות תל אביב עם הקריאות "הון־שלטון — עולם תחתון!" הלחיצו את ממשלת נתניהו. היהירות, הדורסנות, ה"אני תמיד משיג מה שאני רוצה" ספגו מכה כשנתניהו הורה ש"חוק ההמלצות" לא יהיה תקף לגבי החקירות שמתנהלות כעת נגדו.

איפה הפוזה המאפיונרית של אמסלם את ביטן? איפה שפת הגוף הבריונית והתשובות הלגלגניות לשאלות האופוזיציה, איפה האיומים על סיעת כולנו בהליכה לבחירות אם לא יסכימו שהחוק יכלול את חקירות נתניהו?

זוהי ממשלה חלשה, ללא תמיכה מוצקה מחוץ לבסיסי הכוח של הימין המתנחלי. זוהי ממשלה שמדברת בטון מתלהם, אבל מפחדת ממאבקים שזוכים לתמיכה ציבורית רחבה ומהפגנות המונים.

המערכת רקובה — נחוץ טיפול שורש

ההפגנה ב־3 בדצמבר התארגנה ספונטנית. אף אחד לא ציפה לעוצמות האלו. לאחר ההישג הראשוני, עם החרגת נתניהו מנוסח הצעת החוק, רבים לא יסתפקו רק בבלימת החקיקה שנועדה להסתיר ראיות שיש סביבן עניין ציבורי מיוחד. רבים מהמפגינים — ורבים נוספים שלא הפגינו — ירצו עכשיו להמשיך במאבק להישגים משמעותיים יותר נגד השחיתות ושלטון ההון.

ההפגנה עצמה התארגנה בשל טריגר ספציפי, חוק ההמלצות, ואף שבהפגנה האחרונה עלו גם מסרים רחבים יותר נגד מדיניות הממשלה, כדי לייצר המשכיות חשוב להרחיב ולחדד את המסרים והדרישות.

עד כה, ההפגנות נגד השחיתות — שמתקיימות כבר למעלה משנה — עזרו להפעיל לחץ ציבורי על המשטרה והפרקליטות לקידום החקירות נגד נתניהו ולהגשת כתב האישום נגד שרה נתניהו בפרשת המעונות.

בניגוד לפוליטיקאים ממסדיים שמנסים להקהות את המחאה, כמו אבי גבאי, יו״ר המחנה הציוני, שאמר ש"הטיפול של מנדלבליט בפרשות לא רופס" (הוא גם תמך במינוי מנדלבליט בשעה שעוד היה חבר בממשלת נתניהו), חשוב להצביע על כך שמערכת החוק כולה ולא רק מנדלבליט רופסת מאוד כשמדובר בטיפול בקשרים בין בעלי הון למערכת הפוליטית. המקרה של אולמרט שהורשע ויושב בכלא על פסיק מפרשיות השחיתות שנקשרו בשמו הוא היוצא מהכלל המעיד על הכלל.

בחסות מערכת החוק ראינו כבר איך ליברמן, שרון, הרצוג וברק, וגם נתניהו בפרשות שחיתות קודמות, נחלצים מהעמדה לדין. הניכור של חלקים משמעותיים בציבור מגורמי "אכיפת החוק" שביומיום כופים ניצול מעמדי ודיכוי לאומי, מגדרי ועדתי הוא מוצדק. חשוב שהמחאה תתחבר לאי־האמון הקיים ותדרוש שכעת הציבור יכתיב את שנחוץ כדי לחקור ולחשוף את כל פרטי פרשיות השחיתות ולהרחיק מהחיים הציבוריים את המושחתים. אך הפרשות המדוברות הן רק קצה הקצה של השחיתות הטבועה במערכת.

כדי לחסל לגמרי את השחיתות השלטונית צריך להצביע על הקשר בינה לבין קידום מדיניות פרו־קפיטליסטית שמתעדפת את צורכי ההון הגדול על פני שאר הציבור. כפי שאמר בנאומו בהפגנה אחד מפעילי מאבק הנכים, דוד מזרחי: "אנחנו נאבקים בממשלה מושחתת שמרעיבה את הנכים ואת הקשישים... יש קשר בין שחיתות שלטונית לעוני".

כדי לבער את השחיתות השלטונית, צריך להיאבק נגד מערכת שלמה שמבטיחה את שלטון ההון בחברה ומטפחת אליטה שלטונית שתדאג לאינטרסים של בעלי ההון. המאבק מוכרח להיות גם נגד השחיתות הזוכה להכשר חוקי. לדוגמה: הפרטות נכסי ציבור לידי טייקונים, הטבות המס לתאגידי ענק שזורקים עובדים הביתה, ההקלות הסביבתיות והרגולטוריות לבעלי הון שקונים לעצמם בכירים מהשירות הציבורי כמנהלים של העסקים שלהם, העברת תקציבי עתק למפעל ההתנחלויות הרחק מעיני הציבור או סגירת עסקאות נשק ללא שום פיקוח ציבורי.

אופוזיציה של הרחובות — לא של מיליונרים

ככל שיתקדמו החקירות ויגבר הלחץ הציבורי, גם נתניהו יסלים את מלחמת ההישרדות האישית שלו, בעזרת הסתה נגד המחאה ומתנגדי הממשלה, בעזרת ניצול הזדמנויות להגבהת להבות הסכסוך הלאומי וקידום שלל חוקים נוספים להגבלת החקירות והשקיפות.

מחאה "א־פוליטית" צרה, שתקדם בעיקר את הרעיון של החלפת נתניהו ומספר פוליטיקאים מושחתים אחרים בלבד לא תעזור להיפטר מהבעיה של מערכת מושחתת שמטפחת פוליטיקאים מושחתים. מול ממשלת נתניהו יש להציב סדר יום חלופי שיחשוף לא רק את שחיתות נתניהו אלא גם את השחיתות שטבועה במערכת הקפיטליסטית כולה — סדר יום שיקדם סולידריות עם מאבקים חברתיים נוספים והתנגדות לניסיונות להבעיר אש לאומנית ולהמשך הכיבוש.

ה"אופוזיציה" הפרו־קפיטליסטית בדמותם של לפיד, גבאי וקודמו הרצוג אינה אמצעי מתאים למשימה הזאת. מדובר במיליונרים שעשו את הונם מקשרים עם בעלי הון — הם ייצאו נגד קשרי "הון־שלטון"? מדובר בנציגי אליטות מלב הממסד — הם יחשפו את הרפיסות של מנדלבליט? מדובר בלאומנים שאומרים אמן על כל ניסיון רדיפה והסתה גזענית או ניסיון השתקה נגד השמאל — הם יבקרו הרפתקנות צבאית ולאומנות שנועדו לכסות על משבר פוליטי?

האתגר האמיתי של המחאה הנוכחית, ושל שאר המאבקים החברתיים, הוא להיחלץ ממלכודת הא־פוליטיות ולהצליח לייצר אלטרנטיבה פוליטית אמיתית לכל מפלגות ההון והממסד. כך ניתן יהיה לא רק להפיל את ממשלת הימין המושחתת של נתניהו אלא גם לקדם מדיניות אחרת, מדיניות סוציאליסטית של צדק חברתי, דמוקרטיה ושלום.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.