לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
צדק לאיאד אל־חלאק
השוטר זוכה? כל המערכת אשמה!
שלוש שנים לאחר הרצח של איאד אל־חלאק, זיכה בית המשפט המחוזי את שוטר מג״ב שביצע את המעשה. צדק אמיתי עובר לא רק בהרשעת השוטר ומפקדיו, אלא גם במאבק נגד הטיוח ולמען פיקוח דמוקרטי על המשטרה ולסיום השליטה הדיקטטורית על השטחים הכבושים
593

593

איאד, צעיר פלסטיני בעל צרכים מיוחדים, נורה למוות במאי 2020. הוא היה בדרכו למסגרת החינוכית בה למד, מיד לאחר סיום הסגר הראשון של הקורונה. שוטרי מג״ב חשדו בו, רדפו אחריו וירו בו שוב ושוב — למרות שלא פגע באיש ולא איים לפגוע, למרות שלא היה חמוש, למרות שמורתו הייתה שם והתחננה שיחוסו עליו.

הרצח המזעזע התרחש על רקע קמפיין הסיפוח שנתניהו הוביל באותה התקופה, ומספר ימים לאחר שאמיר אוחנה, השר לביטחון פנים דאז, פרסם פוסט ובו הזהיר שכל מי שיבוא לתקוף שוטר "דמו בראשו", כחלק ממדיניות האצבע הקלה על ההדק שהוא, קודמיו וממשיכיו בתפקיד מקדמים.

באותה תקופה התפרצה התקוממותBlack Lives Matter בארה״ב וברחבי העולם, והיוותה השראה להפגנות למען ״צדק לאיאד", בהן במצטבר השתתפו אלפים. הסיסמא ״צדק לסולומון, צדק לאיאד״ (שהתייחסה להרג סולומון טקה בידי שוטר, שמשפטו עדיין מתנהל) הפכה להיות בין הסיסמאות הבולטות במחאת בלפור.

השוטר שירה למוות באיאד, הועמד לדין על עבירה של ״המתה בקלות דעת״, לא הריגה או רצח. כפי שכתבנו ב־2020, בלי המאבק העיקש של המשפחה והמחאה הציבורית, סביר להניח שהחקירה הייתה מתמצה בהחלטה לא להגיש כתב אישום כלל. ברוב המקרים, מח״ש מתייצבת להגנת השוטרים שהרגו: רק לאחרונה הם סגרו את התיק נגד השוטרים שהביאו למותו של מתמודד הנפש אמיר גדידיאן.

כאשר מדובר בפלסטינים, ובפרט תושבי השטחים הכבושים, כולל מזרח ירושלים, הזילות בחיי אדם בולטת אף יותר, והתיוג ׳מחבל׳ מאפשר להצדיק את ההרג. כך היה במקרים רבים אחרים של פלסטינים אזרחי ישראל שנהרגו על־ידי שוטרים, כמו במקרים של ד״ר מחמד אל־עסיבי והמורה יעקב אבו־אלקיעאן, שהואשמו כ׳מחבלים׳ לפני שהאמת נחשפה.

הממסד הישראלי משתמש באותו טיעון כדי להצדיק את צעדי הטרור המדינתי שהוא מפעיל כלפי מיליוני פלסטינים.ות בשגרה, כולל מתקפות ראווה צבאיות עם עשרות הרוגים כפי שהיה באחרונה בפלישות הצבאיות לג׳נין והמתקפה הברוטלית על עזה בחודש מאי.

הרצח של איאד הוא תוצר של מערכת אלימה, שמעודדת מדיניות של אצבע קלה על ההדק, ומגבה את מי שמיישמים אותה. התגובות מיד לאחר הזיכוי ממחישות זאת: מפכ״ל המשטרה שבתאי אמר כי ״אנחנו המפקדים שלחנו את השוטר למשימה ולנו האחריות לעמוד לצידו״, ומפקד מג״ב הורה לקדם את השוטר (שזהותו הוסתרה בהוראת בית המשפט). בן גביר, שהפגין מחוץ לביהמ״ש עם תחילת המשפט בפברואר 2022, דחף את האם השכולה רנא אל חלאק וכינה אותה "מחבלת", התקשר לברך את משפחתו של השוטר על ״השמחה הגדולה".

אך לא רק ראשי המשטרה והשרים הגזענים מהימין הקיצוני, אלא גם מערכת המשפט נותנת גיבוי שיטתי לאלימות משטרתית כלפי קהילות מופלות ומודרות. השופטת, חנה מרים לומפ, קבעה כי הרצח היה ״טעות כנה״, וקיבלה את הטענה השערורייתית של השוטר להגנה עצמית. זו אותה השופטת שפסקה מאסר של חודשיים בלבד לחייל שהיכה באכזריות שלושה עוברי אורח ערבים. לקידום השופטת היו אחראים יו״ר לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נווה ושרת המשפטים לשעבר איילת שקד, שהצהירה בעקבות הזיכוי כי היא גאה על קידום השופטת ״בין השאר בגלל תפיסת העולם שלה". המשפט עצמו התנהל ללא תרגום לערבית, על אף שרוב משפחתו של איאד אינה דוברת עברית.

״הוא היה החיים שלנו״, סיפרה אימו של איאד בראיון לאורן זיו משיחה מקומית כשנה לאחר הרצח. ״אחרי שהוא נפטר אין לי כוח לאכול או לכלום. אני יושבת על המיטה שלו, לובשת את הבגדים שלו, מדברת איתו בחדר שלי״. המשפחה מתכוונת לערער על הזיכוי, שנחווה כמו לאבד את איאד שוב, לבית המשפט העליון.

אי אפשר לסמוך על בג״ץ, שפעמים רבות פוסק כדי להצדיק את הסטטוס קוו של הגזענות, האפליה והכיבוש. בדיוק לפני שנה, ביולי 2022, דחה בג״ץ את עתירת משפחתו של יהודה ביאדגה, צעיר מתמודד נפש ממוצא אתיופי שנורה למוות על ידי שוטרים מחוץ לביתו. רק לאחרונה, בחסות ביהמ״ש העליון, גורשה משפחת סוב־לבן מביתה בעיר העתיקה בירושלים לאחר 40 שנות מאבק. אבל מחאה עקבית ועיקשת יכולה גם להפעיל את הלחץ הדרוש על בית המשפט.

המאבק ממשיך

בתגובה לזיכוי בבית המשפט, התארגנו מספר פעולות מחאה מיידיות בירושלים והסיסמא "צדק לאיאד" הידהדה גם בהפגנות נגד ההפיכה המשפטית.

המאבק לצדק אמיתי לאיאד, עובר לא רק בהרשעתו של השוטר שירה בו למוות ושל מפקדיו, אלא במאבק נגד הטיוח המערכתי של המשטרה ומח״ש, ונגד הגיבוי הממשלתי בשירות הדיקטטורה של הכיבוש במזרח ירושלים ובשטחים הפלסטינים הכבושים. צריך גם להיאבק למען פיקוח דמוקרטי על המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט כחלק מרפורמה חברתית נרחבת ודמוקרטיזציה של מערכת המשפט שמסייעת, בשורה התחתונה, לתחזק את הסטטוס קוו של אי־שוויון קיצוני, גזענות ממסדית, דיכוי לאומי ושלטון הון.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.