לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
משטרת בן גביר
סולידריות עם הרופא שהותקף, לחזק את הקריאה לאיגודים הרפואיים לנקוט צעדי מחאה
לארגן צעדי מחאה ושביתה במערכת הבריאות נגד אלימות משטרתית ורדיפה פוליטית, נגד ממשלת הדמים והקיצוצים בתקציבי הבריאות, למען עסקת חילופי שבויים ואסירים, וסוף מיידי למלחמה ולהחרבת מערכת הבריאות בעזה
130

130

בהפגנה בתל אביב במוצ״ש שעבר, 8 ביוני, למען עסקה ובקריאה ל"בחירות עכשיו", הוטח הרופא אהוד בהרב, כבן 71, למדרכה ונגרר בבריונות לניידת בידי שוטרי מג״ב בזמן שניסה להגיש עזרה רפואית למפגינה צעירה, שנפגעה גם היא כתוצאה מאלימות מג״ב. כפי שתיאר בהרב עבור 'כאן חדשות': "אישה נפלה בזמן שאנשים נדחקו בידי כוחות מג״ב. אמרתי לה שאני רופא והרגשתי חבטה עצומה. גררו אותי 20 מטרים על הרצפה והעלו אותי לאוטובוס של העצורים".

בסרטון המתעד את התקיפה המשטרתית נראה בבירור ששוטרי מג״ב מפריעים לו במילוי תפקידו כרופא, אף שלא ניתן לטעות בזיהויו כמי שהגיע להפגנה כדי לסייע רפואית. בהרב ניסה להשיג מעט מרחב שיאפשר לו להמשיך בטיפול, מה שנתן אות לשוטרים להתנפל עליו. על התעקשותו להגיש עזרה ראשונה למפגינה, הוא הואשם בתקיפת שוטר והוחזק במעצר למשך הלילה.

התקרית משכה תשומת לב לא מועטה ודחפה שורת גורמים רשמיים לצאת בהצהרות גינוי. יו״ר ההסתדרות הרפואית (הר״י), ציון חגי, אמר ש"ככל שלא נראה תגובה מהירה והולמת, לא נהסס לפתוח בצעדים ארגוניים". בפועל, חגי כבר גילה הססנות כשהתערב כדי לשכנע את ראשי האיגודים הרפואיים בהר״י לסגת מדרישתם לצאת לשביתה ("עד להודעה חדשה", תוך נכונות להיכנס ל"הידברות" עם מפקדי המשטרה, לכאורה בכפוף לפתיחת חקירת מח״ש ולהשעיית השוטרים).

למה שאנחנו, עובדי ועובדות מערכת הבריאות, נסתפק בהצהרות? העצומה שמפיצה התארגנות "מחאת החלוקים הלבנים" בקריאה להר״י, להסתדרות האחיות ולאיגודים אחרים בתחום הבריאות לנקוט צעדי מחאה ארגוניים, היא דוגמה לצעד בכיוון הנכון. על הנהגות הר״י והאיגודים האחרים של עובדי ועובדות מערכת הבריאות, צריך להפעיל לחץ מלמטה לטובת הובלת צעדי מחאה ושביתה קונקרטיים. ולא צריך שנחכה להם כדי להתחיל להתארגן — אפשר כבר להתחיל לארגן אסיפות הסברה במקומות העבודה ואף הפגנות ושביתות נקודתיות כדי לשכנע ולגייס עובדים ועובדות מהשורה למאבק. לחץ מהשטח עובד — לפני שנה, קמפיין של 'החלוקים הלבנים' שכלל מכתב פומבי ואסיפת מחאה הצליח לדחוף את מזכירות הר״י להוביל צעדים ארגוניים לחיזוק המאבק נגד חקיקת "ההפיכה המשפטית".

אלימות משטרתית ורדיפה פוליטית

בראיון לרביב דרוקר מחדשות ערוץ 13 למחרת שהותקף אמר בהרב: "אני חושב שקו אדום ברוחב קילומטר נחצה פה. זה לא יעלה על הדעת שרופא שכל משימתו זה לעזור, להציל חיים [ייעצר באלימות]". אנו כמובן בסולידריות עם בהרב, והכעס שהוא חש מוצדק ביותר. חשוב לציין שתחת שלטון הימין הישראלי, "קווים אדומים" של תקיפות נגד משתתפי.ות הפגנות וגם נגד צוותי רפואה ועיתונות, ונגד אזרחים מהשורה בכלל, נחצים כל הזמן. למעשה, באותו ערב ממש התבצעו גם מעצרים אלימים ושרירותיים בהפגנות נגד המלחמה בחיפה ובת״א. אותה ממשלה שלחה את המשטרה להשתיק קולות נגד המלחמה, כדי שלא יפריעו לה להמשיך לשלוח את הצבא למתקפת דמים שמוטטה את מערכת הבריאות ברצועת עזה באמצעות מאות תקיפות על מרכזים רפואיים, הרג, פציעה וכליאה של צוותי רפואה, ומניעת אספקת תרופות ודלק.

מאז תחילת המלחמה, עובדים ועובדות במערכת הבריאות מרקע ערבי־פלסטיני חוו רדיפה, השתקה והתנכלות מצד שלטון הימין, ומצד הנהלות. באופן מצער, חוסר התגובה של האיגודים המקצועיים שהיו צריכים, לכל הפחות, ליזום אסיפות חירום באופן מיידי במקומות העבודה, הפקירה את השטח להסתה גזענית, וכך אף חשפה עובדות ועובדים לרדיפה מצד "קולגות".

בין המקרים שהתפרסמו נכללה השעייתו של הרופא עבד סמארה מבי״ח השרון על פוסט בפייסבוק שבו הופיעו יונה עם עלה זית וציטוט מהקוראן. בימים אלה נרדפת מיילדת מבית חולים העמק על כך שקראה ברשתות החברתיות לשחרר "חטופים משני הצדדים" ולסיים את המלחמה.

כאמור, לא ננקטו הצעדים הארגוניים הנחוצים מול חציית הקווים האדומים הללו, מלבד הצהרה רפה של הר״י בסוף 2023 על כך שהארגון "מגנה את ההסתה החמורה".

שלטון הימין מפעיל אלימות נגד צוותי רפואה — להתארגן למאבק

שלטון הימין הקפיטליסטי בישראל תמיד יעמיד את האינטרסים שלו, בין אם הם קשורים בדיכוי הלאומי או בקיצוץ תקציבי, מעל שירותי בריאות ורפואה וביטחון הצוותים המספקים אותם.

בתוך הקו הירוק, שלטון הימין מרעיב ומייבש את מערכת הבריאות, כולל קיצוץ של 350 מיליון ₪ ממערכת הבריאות בתקציב המלחמה של 2024. המחסור מורגש ביתר שאת במערכת בריאות הנפש הקורסת. ייבוש מערכת הבריאות הוא סיבה מרכזית לחשיפת צוותי רפואה ליותר אלימות מצד מטופלים ומשפחותיהם. מאות מקרי תקיפה אלימה נגד צוותים רפואיים מתרחשים בשנה, מחציתם במחלקות הפסיכיאטריות. תחת הלחץ מהשטח, הר״י נדחפת מדי פעם בפעם להכריז על שביתות סמליות ליום אחד, האחרונה שבהן בינואר 2023. למרות המשך התופעה במהלך חודשי המלחמה, הר״י נמנעה עד כה מצעדים ארגוניים נוספים. נראה שמדיניות הנהגת הר״י היא להוריד פרופיל במהלך מרחץ דמים היסטורי, דווקא כשעמדה ופעולה עצמאיות של העבודה המאורגנת נחוצות יותר מתמיד.

ציון חגי הביע תמיכה אישית בעסקת חטופים אבל התחמק מלהתייחס לצורך לסיים את המלחמה כדי להגיע לעסקה, צורך שחלק נכבד ממשפחות החטופים כבר הצביעו עליו. מלבד גינוי לקוני של הלשכה האתית של הר״י כנגד קבוצת־שוליים של רופאים ימנים שעודדו (!) הפצצה של בתי חולים פלסטיניים, שתיקת הנהגת ההסתדרות הרפואית בכל הנוגע להשמדה הכמעט מוחלטת של מערכת הבריאות ברצועת עזה — רועמת.

המלחמה עצמה כוללת הרס של בתי חולים ומניעת אספקת תרופות, כחלק בלתי נפרד מהמתקפה הצבאית הג׳נוסיידית על רצועת עזה. כמו כל התשתיות מקיימות החיים בעזה, מערכת הבריאות עוברת קריסה מכוונת באופן שיטתי ואגרסיבי כדי להשתמש בכל שיקום עתידי שלה כקלף מיקוח במשא ומתן המדיני מול החמאס. לפי משרד הבריאות המקומי מעל 480 עובדי.ות מערכת הבריאות נהרגו, כאלף נוספים נפצעו מתוכם 55 רופאים ורופאות מומחים, ומעל 160 נעצרו וככל הנראה הועברו למחנה העצורים בשדה תימן הידוע לשמצה בעינויים שרירותיים ובמניעת טיפול רפואי — כך על פי עדויות של צוותי רפואה במקום.

גורמי ממסד שמעוניינים להרחיק את עצמם מהממשלה, בהם גנץ והרצוג, מיהרו לצאת נגד המעצר האלים של בהרב בגינויים נדירים מצידם בכל הנוגע לאלימות שלטונית או חשיפת צוותי רפואה לאלימות. להם קל לגנות מקרה נקודתי שמקושר לבן־גביר ולא אליהם. הם מנסים להסוות את העובדה שהזרם הפוליטי שלהם הוא האחראי המרכזי לסיכון שלומם של צוותי רפואה. הם האחראים המרכזיים לרדיפה הפוליטית האגרסיבית שתידלקה המלחמה. הם גם האחראים לאלימות המשטרתית שלא נולדה עם כניסתו של בן־גביר לתפקיד, אלא תמיד ליוותה את אכיפת המדיניות שלהם, בין אם היא הופנתה כלפי מחאות נגד הפקרת מערכת הבריאות בקו הירוק או באופן ברוטלי וקטלני יותר בשטחים הכבושים.

בשורה התחתונה, מענה אמיתי מצד ארגוני העובדים והעובדות במערכת הבריאות למקרה התקיפה הזה צריך להתייחס למכלול המדיניות שבשורש שלו. הקבוצות המאורגנות במקומות העבודה, אסיפת המחאה, העצומות והמכתבים הפומביים שיזמה התארגנות 'החלוקים הלבנים' והתארגנויות דומות של קבוצות עובדים ועובדות במחאה נגד הממשלה נותנות מספר דוגמאות לאיך שעובדות ועובדים במערכת הבריאות יכולות להתחיל ליזום וגם ללחוץ על האיגודים לארגן צעדי מאבק. צעדים כאלה נחוצים לבניית מאבק כולל נגד אלימות משטרתית, נגד רדיפה פוליטית ו"הפרד ומשול" לאומני, נגד כל מתקפה על מרכזים רפואיים, בתי חולים והצוותים העובדים בהם בעזה ובגדה, למען עסקה וסיום מיידי של המלחמה ההרסנית, ולמען השקעה בשיקום עמוק של מערכות הבריאות ההרוסות בעזה ובגדה, וגם של השירותים המיובשים בישראל.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.