בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ISA
תנועת אלטרנטיבה סוציאליסטית בינלאומית

תנועת מאבק סוציאליסטי שותפה בתנועת אלטרנטיבה סוציאליסטית בינלאומית (ISA), התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם, בכל היבשות, במאבק משותף למען אלטרנטיבה סוציאליסטית. 

ארה״ב: תנועת אלטרנטיבה סוציאליסטית

משבר קפיטליסטי

הקפיטליזם הניאו־ליברלי ותהליכי הגלובליזציה הובילו את העולם למשבר עמוק ומתמשך. את ההבטחות לעידן של שגשוג ושלום ניפצו שיאים חדשים של אי־שוויון וניצול, התקפות גוברות על חירויות דמוקרטיות, עימותים גוברים ברמה הבינלאומית, מלחמות אימפריאליסטיות, מירוץ חימוש, משברי פליטים ורדיפת מהגרים ומיעוטים, ניכור חברתי חריף והרס סביבתי מואץ. אלו הם פני הקפיטליזם במאה ה־21.

ההיגיון של המערכת הקפיטליסטית, מבוססת הרווח, חוסם כיום יישום של צעדים חיוניים בקנה־מידה אזורי ועולמי להתמודדות אפקטיבית עם המשבר הסביבתי, בעיות העוני, אי־השוויון הקיצוני, בעיות ההגירה והפליטות ועוד.

פתרונות עומק לבעיות הבוערות בחברה דורשים הפקעה של השליטה בבנקים, בתאגידי הענק ובמשאבי הטבע מידי קומץ טייקונים ואליטות מקומיות, ומעבר לשיטה סוציאליסטית, המבוססת על תכנון כלכלי דמוקרטי. 

ברזיל: חברינו מתנועת LSR מפגינים נגד הימין הקיצוני, ספטמבר 2018
אירלנד: חברת הפרלמנט רות קופינג׳ר, המפלגה הסוציאליסטית, בהפגנת מחאה פמיניסטית, יוני 2018

מול מערכת עולמית פושטת רגל, נדרש מאבק שלא נעצר ברמה הארצית — מאבק חוצה גבולות לבניית סולידריות ולמען אלטרנטיבה

מול מערכת עולמית פושטת־רגל, נדרש מאבק שלא נעצר ברמה הארצית — מאבק חוצה־גבולות לבניית סולידריות ולמען אלטרנטיבה, למען שיטה אחרת, סוציאליסטית, שתאפשר לרתום את העושר, הטכנולוגיה והמשאבים בחברה באופן דמוקרטי ורציונלי לרווחת הכלל. 

המאבק לשינוי סוציאליסטי הוא מיסודו מאבק של המוני האנשים העובדים, העניים, הצעירים והמופלים ברמה הגלובלית שהמערכת הקיימת לא עובדת בשבילם. מעמד העובדים והעובדות בחברה ממלאים תפקיד מכריע במאבק הזה, שכן בידיהם הכוח המשמעותי ביותר לעצור את המשק, לשתק את המדינה ולהנהיג שליטה דמוקרטית במשאבים והתארגנות מחדש של החברה על בסיס דמוקרטי אמיתי. 

ה־ISA רואה עצמו חלק מהמאבק הרחב הזה ומקדם סולידריות מעמדית בינלאומית מול שלטון ההון, האליטות השליטות וההתקפות שלהן על ה־99%. הארגון פועל לקידום איגודי עובדים חזקים ודמוקרטיים, ומפלגות רחבות של ציבור העובדים והעובדות, במטרה להתגבר על ה"הפרד ומשול" ולהוביל מאבק מאוחד להגנת תנאי המחיה והאינטרסים של אנשים מהשורה מול המערכת הקפיטליסטית. אך הצבת חלופה של שמאל סוציאליסטי אפקטיבי שיוביל מערכה רצינית להחלפת השיטה דורשת יותר מכך, וה־ISA נאבק גם לבניית מפלגות מאבק סוציאליסטיות, סביב גישה רעיונית מרקסיסטית לשינוי החברה ותוכנית של שינוי סוציאליסטי.

תנועה עולמית

ה־ISA הוקם בשנת 1974 תחת השם 'הוועד למען אינטרנציונל עובדים' (CWI) בידי ארגונים סוציאליסטיים שהמשיכו מורשת מרקסיסטית של התנגדות עקרונית לקפיטליזם אך גם למשטרים הסטליניסטיים, ושל הסתמכות על מאבק מעמדי ועל הכוח של מעמד העובדים במאבק לשינוי סוציאליסטי.

בבריטניה, בשנות ה־1980, תנועת מיליטנט, שתנועת אלטרנטיבה סוציאליסטית בבריטניה היא כיום ממשיכת דרכה, הייתה הכוח הפוליטי החמישי בגודלו במדינה ועמדה בראש המאבק ההמוני נגד "מס הגולגולת" שהביס את תאצ׳ר. בארה״ב, תנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית', מילאה תפקיד בולט בשנים האחרונות במאבק להעלאת שכר המינימום ל־15 דולר, וחברת מועצת סיאטל, קשאמה סוואנט, הפעילה בתנועה, היא חברת המועצה הסוציאליסטית הראשונה בעיר מזה כמאה שנה, שזכתה לסיקור תקשורתי נרחב גם ברמה הבינלאומית.

בריטניה: צעדת מחאה המונית נגד "מס הגולגולת" של תאצ׳ר, מרץ 1990

בבריטניה, בשנות ה־1980, תנועת מיליטנט הייתה הכוח הפוליטי החמישי בגודלו במדינה ועמדה בראש המאבק ההמוני נגד "מס הגולגולת" שהביס את תאצ׳ר

חברינו בסין נאבקים במחתרת ותחת רדיפה נגד הדיקטטורה הקפיטליסטית של "המפלגה הקומוניסטית". 

מדינת ספרד, קטלוניה: הפגנת מחאה בהובלת תנועת 'השמאל המהפכני' ואיגוד התלמידים, מרץ 2018

באירלנד, שותפינו מהמפלגה הסוציאליסטית, ובהם חברי הפרלמנט מהמפלגה, מילאו תפקיד מפתח בתנועת המחאה שהצליחה לבסוף לבטל את האיסור ההיסטורי על הפלות במשאל העם ב־2018. בצפון אירלנד, המפלגה הסוציאליסטית פועלת מזה עשורים בקרב תנועת העובדים לקידום מאבק מאוחד שיגבר על השסע הכיתתי בין אירים קתולים ופרוסטנטים. 

מפלגת הצדק הסוציאליסטית (RS) בשוודיה נאבקת נגד ההתקפות על מדינת הרווחה ונגד עליית הימין הקיצוני, כשבין השאר הובילה ב־2017 התגייסות של כ־20 אלף בני־אדם שבלמה צעדה ניאו־נאצית בעיר גטבורג. 

קידום אלטרנטיבה

במדינות שבהן קיימות מפלגות שמאל רחבות שעשויות למלא תפקיד חשוב בקידום ההתארגנות והמאבקים של מעמד העובדים, פעילי הארגון מעורבים בהן במטרה לסייע לחזק אותן וגם לשכנע לגבי הצעדים שנחוצים כדי לבנות אותן כארגוני מאבק אפקטיביים וסוציאליסטיים. כך, בברזיל, תנועת LSR ('חירות, סוציאליזם, מהפכה') מעורבת במפלגת PSOL ('מפלגת הסוציאליזם והחירות') כחלק מהמערכה להצבת אלטרנטיבה של שמאל סוציאליסטי ברמה הארצית מול משבר חברתי עמוק ועליית כוחות ימין קיצוני. בגרמניה, תנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' (SAV) מעורבת במפלגת 'השמאל' (Die LINKE). 

לעיתים הארגונים השותפים ב־ISA גם יוזמים ומובילים הקמה של מפלגות שמאל רחבות חדשות בעצמם. כך, בניגריה, תנועת DSM ('התנועה הסוציאליסטית הדמוקרטית') יזמה את הקמת המפלגה הסוציאליסטית של ניגריה (SPN). בדרום אפריקה, פעילי מפלגת העובדים הסוציאליסטית (WASP), עם רקורד של מעורבות במאבק ההיסטורי נגד משטר האפרטהייד, עלו לכותרות כשמילאו תפקיד מוביל במחאה בעקבות טבח הכורים במריקאנה ב־2012, ושותפים לדיון בתנועת העובדים סביב השאלה של בניית מפלגה רחבה חדשה כאלטרנטיבה לשלטון ה־ANC הניאו־ליברלי. 

גרמניה: תנועת אלטרנטיבה סוציאליסטית (SAV)
דרום אפריקה: מפלגת העובדים הסוציאליסטית (WASP)

שותפינו ברחבי המזרח התיכון נאבקים למען סולידריות מעמדית ו"אביב סוציאליסטי", לעיתים תחת תנאים של דיקטטורה ומול כוחות של ריאקציה לאומנית־דתית. 

ISA הוא יותר מפדרציה של ארגונים במדינות הלאומיות השונות המקיימים ביניהם שיתופי פעולה סולידריים ומפרים. מדובר בתנועה דמוקרטית מאוחדת, המקיימת דיון ער וחשיבה משותפת על ההתפתחויות והאתגרים העכשוויים, ושעקרונותיה, עמדותיה וסדר היום הכללי שלה נדונים, נקבעים ומיושמים במשותף ברמה הבינלאומית. 

לאורך קרוב לחמישה עשורים, התנועה העולמית גדלה והתרחבה מבחינה מספרית, מבחינת פריסה בינלאומית ומבחינת השפעה. תנועת מאבק סוציאליסטי גאה להיות חלק מתנועה עולמית רצינית ומנוסה, ולדון ולפעול ולהיאבק יחד עם שותפות ושותפים ברמה הבינלאומית לקידום סולידריות, לבניית אלטרנטיבה ולמען מזרח תיכון סוציאליסטי ועולם סוציאליסטי.

הצטרפו אלינו לבניית שמאל סוציאליסטי בינלאומי!

בלגיה: מפלגת השמאל הסוציאליסטית (LSP/PSL)
אוסטריה: מפלגת השמאל הסוציאליסטית (SLP)

ברחבי העולם

אלטרנטיבה סוציאליסטית בינלאומית (ISA) InternationalSocialist.net
סמינר בינלאומי, ברצלונה, יולי 2017

המזרח התיכון ואפריקה

דרום אפריקה Workers and Socialist Party (WASP)‎
חוף השנהב Militant Côte d'Ivoire
טורקיה Sosyalist Alternatif
ישראל־פלסטין מאבק סוציאליסטי ● نضال اشتراكي  
ניגריה Democratic Socialist Movement (DSM)‎
סודאן البديل الاشتراكي السودان
Socialist Alternative Sudan
 
קפריסין  Νέα Διεθνιστική Αριστερά
Yeni Enternasyonalist Sol
New Internationalist Left
תוניסיה تيار العمل القاعدي
Alternative Socialiste
ניגריה: התנועה הסוציאליסטית הדמוקרטית (DSM), המפלגה הסוציאליסטית של ניגריה (SPN)

אסיה ואוקיאניה

אוסטרליה Socialist Action
הונג קונג 社會主義行動
Socialist Action
(חטיבת סין, הונג קונג וטייוואן)
טייוואן 國際社會主義前進
International Socialist Forward
(חטיבת סין, הונג קונג וטייוואן)
סין 中国劳工论坛 ● ChinaWorker
(חטיבת סין, הונג קונג וטייוואן)

אירופה

אוסטריה Sozialistische LinksPartei (SLP)‎
איטליה Resistenze Internazionali
רפובליקת אירלנד Socialist Party
(חטיבת אירלנד)
צפון אירלנד Socialist Party
(חטיבת אירלנד)
אנגליה־וויילס Socialist Alternative
בלגיה Linkse Socialistiche Partij (LSP)‎
Parti Socialiste de Lutte (PSL)‎
גרמניה Sozialistische Alternative (SAV)‎
הולנד Socialistisch Alternatief
יוון Ξεκίνημα ● Xekinima
נורווגיה CWI Noreg
פולין Alternatywa Socjalistyczna
פינלנד Sosialistinen Vaihtoehto
צ׳כיה Socialistická Alternativa Budoucnost
רומניה Mâna de Lucru
רוסיה Социалистическая Aльтернатива (CA)‎
שוודיה Rättvisepartiet Socialisterna (RS)‎

צפון אמריקה ואמריקה הלטינית

ארצות הברית Socialist Alternative (SA)‎
ברזיל Liberdade, Socialismo e Revolução (LSR)‎
מקסיקו Alternativa Socialista México  
קוויבק Alternative Socialiste (AS)‎
קנדה Socialist Alternative (SA)‎
ארה״ב: תנועת אלטרנטיבה סוציאליסטית


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.